23 év alatt sem fejeződött be a német egységfolyamat
2013. október 3. 13:10 MTI
Kelet-nyugat
A teljes munkaidőben foglalkoztatottak átlagosan 28 százalékkal kisebb fizetést kapnak keleten, mint nyugaton. Tavaly a nyugati tartományokban 3900 euró volt a havi bruttó átlagkereset, míg a volt NDK területén 2820 euró. A valamennyi munkavállalóra vonatkozó átlag jelentős eltéréseket takar. A közszférában például szinte nincsenek fizetésbeli különbségek a két országrész között, a versenyszférában viszont a keleti átlagfizetés a nyugati átlag 65 százalékát teszik csak ki, a beruházási javakat gyártó ágazatoknál pedig csupán 60 százalék.
Ugyanakkor a keleti tartományokban olcsóbb az élet, főleg a lakbér, ami azért fontos, mert a németek túlnyomó része nem öröklakásban, hanem bérelt lakásban él. A lakbérek nagyjából 10 százalékkal alacsonyabbak, mint nyugaton.
A bérszínvonal egyenetlenségének több oka van. Például keleten nagyobb a munkanélküliség és kevesebb a szakszervezeti tag, a munkavállalók így nem tudják olyan erővel képviselni az érdekeiket, mint nyugati társaik. A legfontosabb azonban a termelékenységben mutatkozó eltérés - mondták a Berliner Zeitungnak nyilatkozó szakértők. Ezt mutatják az országos statisztikai hivatal adatai, amelyek szerint tavaly az egy főre jutó hazai össztermék (GDP) a nyugati tartományokban 34 224 euró volt, keleten pedig 22 972 euró.
A Volkswagen drezdai gyára legalább olyan jól teljesít, mint a wolfsburgi központi üzem, a BASF vegyipari konszern schwarzheidei - Drezda térségében fekvő - új üzeme pedig még termelékenyebb is, mint az óriáscég székhelyén, Ludwigshafenben működő vegyi üzem. Ez azonban csak szigetszerű, egy-egy térségre korlátozódó fejlődés, és a keleti tartományok egészét tekintve továbbra is nagy az elmaradás.
Javulást hozhat, ha a keleti tartományok jobban bekapcsolódnának az exportba, ehhez viszont vállalatszerkezeti átalakulás szükséges. Az exportra termelő cégek hiányát jól mutatja, hogy a frankfurti tőzsdén jegyzett legnagyobb német részvénytársaságok DAX-30 indexében szereplő cégek közül egyiknek sincs keleten a központja. A volt NDK lakosságának így hozzá kell szoknia ahhoz, hogy tartósan alacsonyabb marad a bérszínvonal, mint nyugaton - mondta Joachim Ragnitz.