Ötezer éves leopárdcsapdát találtak Izraelben
2013. szeptember 25. 16:24
Izraeli régészek több ősi csapdára bukkantak a Negev-sivatagban.
A leopárdok és egyéb ragadozók elfogására szolgáló csapdáról – amelyet egy 1600 éves csapda mellett találtak – eleinte úgy gondolták, hogy csak néhány száz éves lehet. A kutatások szerint azonban körülbelül ötezer éves, és úgy néz ki, mint amit a sivatagban élő beduinok használtak a múlt században.
A kutatók az Antiquity című folyóirat szeptemberi számában számoltak be kutatásuk eredményeiről. Ebben Naomi Porat izraeli régész kifejti, a csapdákat már akkor elkezdték használni, hogy az első domesztikált bárányok és kecskék megjelentek a régióban.
A kutatások szerint legalább ötven ősi csapda van szétszórva a sivatagban, de sok szinte teljesen beleolvad a környezetébe. „Kőhalomra hasonlítanak, jó szemre van szükség és ásni kell hozzá, hogy megtudjuk, tényleg csapdával van-e dolgunk” – fejtette ki Porat. A csapdáknál egy kötél végére egy darab húst rakhattak, és azzal csalogathatták oda a leopárdokat és más ragadozókat.
Porat optikai datálással a leletek sugárzási szintjét mérte meg, s ez alapján határozta meg a csapdák korát. Mindez azt sugallja, hogy a Negev-sivatag lakói lényegében ugyanazzal a módszerrel dolgoztak évezredeken át. A csapdát a háziállatokra veszélyes ragadozók, elsősorban leopárdok becserkészésére használták, de rókát, farkast, hiénát és sivatagi hiúzt is fogtak vele.