Az ELTE-n is elérhető a Soá Archívum
2013. augusztus 30. 12:09
Második hazai hozzáférési pontját az Eötvös Loránd Tudományegyetemen nyitja a USC Soá Alapítvány Vizuális Történelmi Archívuma. A gyűjteményben jelenleg közel 52 ezer videó látható, amelyek holokauszt-túlélők és szemtanúk, valamint a ruandai népirtás túlélőinek és szemtanúinak vallomásait rögzítik.
Az Archívum összesen 1 200 000 nevet, 700 000 képet, 60 000 kulcsszót és 105 000 órányi rögzített vallomást tartalmaz – így a gyűjtemény egyike a világ legnagyobb digitális videó-archívumainak. 1100 vallomás világszerte elérhető, teljes hozzáféréssel eddig a világ tizenkét országának negyvennégy intézete rendelkezett – az Eötvös Loránd Tudományegyetem a negyvenötödik. Magyarországon az első hozzáférési pontot a CEU könyvtárában nyitották 2009-ben. Az anyagok a George W. Schaeffer Foundation jóvoltából 2013 őszétől érhetőek el az egyetemen.
Az Intézet magyarországi oktatási tevékenységének középpontjában a tananyagfejlesztés és a tanárképzés áll: „A bőrönd” és „A baba” című, középiskolásoknak és általános iskolásoknak szóló oktatási anyagaikat például Gonda Zita, az ELTE Trefort Ágoston Gyakorlóiskola vezetőtanára a Szabadtéri Néprajzi Múzeum muzeológusával, Molnár Józseffel közösen készítette. Tanárképző programjaikon az elmúlt években több száz pedagógus ismerkedhetett meg a videó-interjúkkal való tanítás módszertanával.
Az Intézet célja, hogy a videóinterjúiból készült oktatási anyagok használatával küzdjön az előítéletek, az intolerancia és a fanatizmus ellen, illetve csökkentse az általuk okozott szenvedést. 2013 tavaszától az Intézet a kambodzsai és az örmény népirtáshoz kapcsolódó anyagokat is gyűjti.
Steven Spielberg 1994-ben alapította a Soá Túlélői Vizuális Történelmi Alapítványt (Survivors of the Shoah Visual History Foundation). Az Alapítvány 2006 óta működik a Dél-Kaliforniai Egyetemen (University of Southern California) USC Soá Alapítvány a Vizuális Történelemért és Oktatásért (USC Shoah Foundation Institute for Visual History and Education) néven.