10 tény az inkvizícióról
2013. július 25. 12:25
1. A katolikus hit védelmére létrehozott egyházi bíróságnak, az inkvizíciónak négy intézményes alapon működő szakaszát különböztethetjük meg: a középkori, a spanyol, a portugál, valamint a római inkvizíciót.
2. A történészek becslései szerint az inkvizíció által perbe fogott személyek mintegy 2 százaléka (több tízezer ember) végezte máglyán.
3. Az inkvizítorok a rendelkezések értelmében nem onthatták a vallatott vérét, ezért olyan kínzásformákat alkalmaztak, amelyekkel ez elkerülhető volt: például ujjprést, víztortúrát, emelőcsigás vallatást.
4. 1234-ben a dominikánus inkvizítorok halálos ágyán nyilvánítottak eretneknek egy toulouse-i asszonyt, akit ágyastól kivitték a mezőre és máglyán megégették.
5. A középkori inkvizíció során előfordult, hogy halott személyeket nyilvánítottak eretneknek. Holttestüket kiásták, végigvonultak vele a település utcáján, végül máglyán elégették.
6. A feljelentéstől félve sokan saját maguk ellen vallottak, ugyanis így pénzbírsággal vagy vezekléssel is megúszhatták a büntetést. 1486-ban Toledóban 2400-an jelentették fel magukat.
7. Spanyolországban a halálra ítélteknek nem volt visszaút. Ha a vádlott a máglyán beismerte, hogy bűnös, megégetés helyett egy fojtópánttal végeztek vele.
8. Haláluk után is folytatták azoknak a pereit, akik a portugál inkvizíció börtöneiben öngyilkosok lettek. Szimbolikus kivégzésük során egy bábut égettek el helyettük.
9. A római inkvizíció a 16. században állította össze a tiltott könyvek jegyzékét, amelyet 1966-os megszüntetéséig folyamatosan bővítették. Az 1948-as változatban szerepeltek többek között Victor Hugo, John Locke és Voltaire művei is.
10. II. János Pál pápa 2000-ben bocsánatot kért a katolikus egyháznak a múltban és a jelenben elkövetett bűneiért.