Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Bezárták a múzeumot, ahol szinte csak hamisítványokat őriztek

2013. július 18. 14:04

Kénytelen volt lehúzni a rolót az a kínai múzeum, amelynek 40 ezer darabos ősi gyűjteményéről kiderült, hogy egy-két kivételtől eltekintve hamisítványokból áll.

<

Az északi Hopej tartományban található csicsou-i Csipaocsaj Múzeum 2010-ben nyitotta meg kapuit Kínában. Az intézményben 12 kiállítótér várta a látogatókat, egyedülálló kulturális értékeket kínálva a turisták és a helyiek számára.

A csicsou-i „sikertörténetnek” azonban hétfőn - nem teljesen váratlanul - vége szakadt: a jegypénztárak zárva maradtak, miután kiderült, hogy a múzeumot be kell zárni, mivel a Csipaocsajban jórészt hamisítványokat őriznek, a tárgyakat pedig 100 és 2000 jüan közötti árakon vásárolták össze.

A lavinát Ma Pojung kínai író indította el, mikor felfigyelt az ellentmondásokra, majd ezeket az interneten is közzétette. Az egyik legdurvább "bakit" azon leleteknél szúrták ki, amelyek állítólag a Sárga császár (Huangdi, Huang-ti) korából valók, azaz több mint négyezer évesek; a Shanghai Daily cikke szerint azonban ezeken a feliratok egyszerűsített kínai jelekkel íródtak, ami egyértelműen a 20. századi gyakorlatra vall. A gyűjteményt „gazdagította” a Tang-dinasztia ötszínű porcelánvázája is, az „unikális” műalkotás egyetlen szépséghibája, hogy a technikát csak évszázadokkal később, a Ming-dinasztia idején találták fel.

A múzeum vezetése igyekezett menteni a menthetőt és kisebbíteni a skandalumot. Az egyik illetékes, Vej Jingcsün elismerte, hogy az intézménynek valóban nincs meg a működéshez szükséges tartományi engedélye, de „örömteli”, hogy a 40 ezres kollekcióból 80-ról kiderült, hogy eredeti.
 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Bezárták a múzeumot, ahol szinte csak hamisítványokat őriztek

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. nyár: Hírhedt emberrablások

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra