Zsebkendőre írták a brit hadifoglyok dzsungelnaplóját
2013. július 17. 11:05
Hetven év után került elő az a második világháborúból származó zsebkendő, amelyre a Japán területén elfogott brit hadifoglyok számára készült „dzsungelnaplót” írták.
A második világháborús hevenyészett napló kettős célt szolgált: szórakoztatni a katonákat és növelni a harci kedvet, amire az elviselhetetlen körülmények közepette égető szükség volt. A vékony zsebkendőre rajzolt irományban viccek, versek, ábrák és rövid szöveges történetek voltak, amiket a brit katonák japán fogvatartóik „orra” előtt olvasgattak a megszállt Jáva (ma Indonézia) szigetén 1942 és 1945 között.
A kézzel írt "magazint" Ronald Williams hadnagy „szerkesztette”, de egészen 1969-ben bekövetkezett haláláig egy bőröndben rejtegette. Az értékes háborús mementót felesége, a most 95 éves Margaret Williams találta meg a padláson, és átadta fiának, Frank Williamsnek.
Ronald a 77. Brit Királyi Légvédelmi Tüzérség tisztje volt; a hadnagy először egy levélpapír hátoldalára kezdte rajzolni naplóját, de miután kifogyott belőle, egy vékony zsebkendőn folytatta művét. Fia – aki a naplót The Jungle Journal: Prisoners of the Japanese in Java 1942-45 című könyvében adta közzé – a londoni Imperial War Museum további kiadásokra lelt, de a 11 oldalból négy továbbra is hiányzik.