Securitate üldözte és be is szervezte Mikó Imrét
2013. június 28. 17:06 MTI
Stefano Bottoni történész a Securitate irattárában végzett kutatásai alapján írt tanulmánya szerint a román kommunista politikai rendőrség üldözte is, de be is szervezte besúgói sorába az 1911 és 1977 között élt Mikó Imre erdélyi politikust.
A Magyar Kisebbség folyóirat internetes felületén csütörtökön tették közzé a Népszolgálat és túlélés című, Mikó Imre és a román állambiztonság, 1948-1971 alcímű tanulmányt, amely a román kommunista politikai rendőrség irattárában meglelhető dokumentumok alapján próbálja felvázolni Mikó alakját.
Amint a szerző feleleveníti, a neves erdélyi családból származó Mikó Imre a jogi tanulmányok elvégzése után 1937-1938-ban az Országos Magyar Párt bukaresti irodájának vezetője, 1939-1940-ben a Magyar Népközösség bukaresti jogvédő irodájának a főtitkára volt. A második bécsi döntés után a budapesti törvényhozásban szerzett képviselői mandátumot, és az Erdélyi Párt országos politikai főtitkáraként tevékenykedett.
1944 októberében az Észak-Erdélybe bevonuló szovjet és román csapatok elhurcolták Kolozsvárról. A négyéves fogságból hazatérvén orosz tudását orosztanárként, majd fordítóként kamatoztatta de az 1956-os magyar forradalom után a hatalom eltávolíttatta állásából, és évekig raktári munkásként dolgozott, majd egyetemi jegyzeteket árult. A Ceausescu-rendszer első éveiben az Unitárius Egyház főgondnokává választották.