Fogínysorvadása volt Ötzinek
2013. április 11. 10:01 MTI
Ötzinek fogszuvasodása és előrehaladott fogínygyulladása volt - állapították meg svájci kutatók, akik a European Journal of Oral Sciences című folyóiratban ismertették legújabb vizsgálataikat az 5300 éves jégemberről.
A rézkor idején élt Ötzi múmiáját 1991 szeptemberében fedezték fel az olasz-osztrák határon lévő Ötz-völgyi Alpokban. Ez a múmia a világ legrégebbi, teljes épségben megmaradt emberi holtteste. A Zürichi Egyetem Evolúciós Orvostani Központjának (ZEM) szakemberei már évek óta tanulmányozzák a maradványokat, és több tanulmányt is közzétettek Ötziről.
Ötzi, aki 40 éves kora körül hunyt el, megőrizte összes fogát. A fogazat és a szájüreg háromdimenziós CT-vizsgálatával a szakemberek kiderítették, hogy súlyos, előrehaladott fogínygyulladásban és fogszuvasodásban szenvedett. A fogínygyulladás különösen a hátsó őrlőfogait sújtotta. Mivel nem valószínű, hogy Ötzi mosta volna a fogait, nyers ételeken alapuló étrendje jelentősen hozzájárult a fogak öntisztulásához - olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.
Manapság a fogínygyulladást a szív- és érrendszerei betegségekhez kötik. A jégembernél is találtak érrendszeri meszesedést - amelyért - a fogínygyulladáshoz hasonlóan - Ötzi genomja a felelős a szakemberek szerint.
A fogszuvasodás okát a kutatók azzal magyarázzák, hogy étrendjében egyre több keményítőt tartalmazó élelmet fogyasztott, köztük lepényeket, kásákat gabonafélékből, amelyek készítése egyre gyakoribb lett a neolitikumban a növénytermesztés elterjedésével.
Egyik elülső fogán baleseti traumára utaló károsodást fedeztek fel, egy másik őrlőfogának hegye letört, valami keményre, valószínűleg a gabonakásájában lévő kicsiny kőre haraphatott rá.