Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Így gyilkolták meg III. Ramszeszt

2012. december 18. 16:11

Elvághatták III. Ramszesz egyiptomi fáraó torkát, vélik a szakértők egy friss elemzést követően. A CT-vizsgálat megmutatta, hogy az uralkodó múmiájának nyakán egy hét centiméter széles és igen mély vágás található, amely minden valószínűség szerint végzetes lehetett.

<

III. Ramszesz titkát évszázadokon keresztül fedte és őrizte az a lepel, amelybe betakarták a fáraó testét, s amelyet a felbecsülhetetlen értékű lelet megóvása érdekében mindezidáig nem is háborgattak. Az új felfedezés nyilvánosságra hozásáig rengeteg elmélet látott napvilágot III. Ramszesz (i.e. 1221-i.e. 1155) halálának okáról; a történészek igen hevesen vitatták, hogyan hunyt el az Egyiptomi Újbirodalom utolsó nagyhatalmú uralkodója.

Ókori dokumentumok – például a Torinói Jogi Papirusz – szerint i. e. 1155-ben III. Ramszesz háremének tagjai kíséreltek meg ellene merényletet egy palotai puccs során. Azonban az már kevésbé volt egyértelmű, hogy a merénylet sikeres volt-e. Egyesek úgy vélik, hogy igen, míg más források szerint a huszadik dinasztia második fáraója – bizonytalan ideig bár, de – túlélte az ellene irányuló támadást.

A CT-vizsgálat tárta fel a fáraó torkát ért vágást

Az említett jogi papirusz négy különböző bírósági tárgyalást említ, s felsorolja azoknak a büntetéseit, akik részt vettek a bűncselekményben; köztük szerepel a fáraó két ismert felesége közül az egyik, Tije és fia, Pentawere herceg, a potenciális trónörökös. Az írás szerint Pentawere-t – aki Ramszesz fiai közül egyedüliként részt vett az összeesküvésben – a tárgyaláson bűnösnek találták, majd önkezével véget vetett életének.

III. Ramszesz múmiáját Albert Zink olasz paleopatológus és kollégái elemezték. Vizsgálat alá vetettek továbbá egy másik, a Királyok Völgyében található sírban lévő, azonosítatlan testet is, amelyről úgy vélik, a lázadó fiúé lehet. A csapat tagjai a leleteknek ma is otthont adó Kairói Múzeumban CT- és DNS-elemzéseket végeztek a maradványokon. A számtalan győztes háborút megvívó fáraó testének elemzése kiderítette, hogy egy igen mély, 7 centiméter széles seb található a torkán a gége felett, amelyet az orvosszakértők szerint egy éles penge ejthetett azonnali halált okozva.

„A vizsgálatok előtt szinte semmit sem tudtunk III. Ramszesz sorsáról. A kutatók, akik eddig röntgenfelvételekről vizsgálták a testet, semmilyen sérülést nem vettek észre rajta. CT-felvételeket pedig akkor még nem készítettek” – mondta Zink. „Nagyon meglepett, amit találtunk, eleinte még úgy véltük, hogy nem a vágásba halt bele az uralkodó. Elképzelhetőnek tartottuk, hogy csupán a balzsamozó ügyetlensége következtében keletkezett a seb, azonban ez igen valószínűtlen lenne, s erre mindezidáig nem találtunk példát a balzsamozás történetében” – tette hozzá a kutató. Az ókori balzsamozók egy „Hórusz-szem” amulettet is az elhunyt uralkodó nyakára helyeztek a mumifikálás folyamata során, hogy a „gyógyulást” elősegítsék.

A lázadó és "halál utáni büntetését" töltő trónörökös

A DNS-vizsgálatok kiderítették, hogy a királyi kamrában talált másik múmia halálakor 18 éves és a fáraó vérrokona lehetett, s valószínűleg a puccsista Pentawere-ről van szó. A fiatalember maradványainak elemzésekor szokatlan sűrű ráncokat és redőket fedeztek fel a kutatók, továbbá a mellkasa is rendellenesen „fel volt fújódva”. Zink szerint – szembehelyezkedve a torinói írás állításával – mindez azt mutatja, hogy a trónörököst megfojtották. A testet továbbá nem a szokásos módon mumifikálták, csupán egy „tisztátalan” kecskebőrrel volt lefedve, ami egy ősi, halál utáni büntetésként értelmezhető.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Így gyilkolták meg III. Ramszeszt

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra