Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Amikor ráfagyott Mona Lisa arcára a mosoly

2012. december 13. 17:39

<

Apollinaire és Picasso célkeresztben

A rendőrség minden nyomnak és híresztelésnek utánament, még Pablo Picassót is kihallgatták, Guillaume Apollinaire szürrealista költőnek pár napot még tömlöcben is kellett töltenie. Picasso – akkoriban fiatal művész – ugyanis évekkel korábban megvásárolt egy kis ibériai szobrot, amelyet Appolinaire-nél hagyott, de kiderült, hogy az alkotást a Louvre-ból tulajdonították el.

A Mona Lisa nem bukkant fel, s már a Louvre is feladta a reményt, a rejtélyes mosolyú nő helyét pedig egy szakállas férfi vette át: Baldassare Castiglione olasz nemes Raffaello által festett portréja. Egy nap – 1913. november 29-én – aztán Alfredo Geri firenzei műkereskedő kapott egy levelet Peruggiától. A Leonardo néven aláírt levélben a tolvaj azt írta, vissza akarja adni Itáliának a képet. Cserébe potom félmillió lírát kér.

Geri értesítette a rendőrséget, majd Vincenzo Peruggiát elfogták. A bíróság előtt azt mondta, azért lopta el a festményt, mert az Olaszországé – mint a Louvre minden itáliai alkotása, amelyeket Napóleon hurcolt Franciaországba. Az, hogy az 1503 és 1506 között készült Mona Lisa már jó kétszáz évvel a korzikai előtt Franciaországba került – I. Ferenc király vette meg –, nem zavarta különösebben a tolvajt. Igaz, a Gioconda rövid ideig Napóleon hálószobájában is lógott.

Ami pedig Vincenzo Peruggiát illeti, hét hónap szabadságvesztésre ítélték, szabadulásakor nagy tömeg fogadta üdvrivalgással. A tolvaj 1947-ben halt meg Franciaországban. Hogy tettét egyedül követte-e el vagy társakkal, hogy tényleg megpróbálta-e eladni a Giocondát Londonban, ahogy azt sokan híresztelték, valószínűleg már örökre olyan titok marad, amelyet csak Mona Lisa tudhat. Peruggiának végül sikerült elérnie célját, s ha egy rövid ideig is, de kiállította a Mona Lisát Olaszországban. A felfedezése okozta eufória napjaiban, még a Franciaországba való visszakerülése előtt a Mona Lisa a firenzei Uffici-képtárba került, majd egy rövid turné keretében végigutaztatták Olaszországon.

"Úgy véljük, Peruggia hazafi volt" – jelentette ki Simone Toffanin, a Lago Maggiore partján fekvő Dumenza nyári fesztiváljának műsorán szereplő Vincenzo Peruggia pere című színdarab rendezője. Dumenza hivatalos honlapján idézőjelbe teszi a "tolvaj" szót Peruggiával kapcsolatban. Az ellopni szót gondosan elkerülve a honlap azt állítja, hogy Leonardo da Vinci híres festvényét "visszavették" a Louvre-ból. Dumenza polgármestere, Corrado Nazario Moro a város hírnevének megóvása érdekében mindazonáltal kijelentette: nem ragaszkodik hozzá, hogy Peruggia egyfajta helyi hőssé váljon. "Nem szeretnénk a Mona Lisa elrablója városaként híressé válni" – mondta.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Amikor ráfagyott Mona Lisa arcára a mosoly

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra