Rekonstruálják III. Richard arcát
2012. november 19. 13:21
Brit szakértők arra készülnek, hogy rekonstruálják a középkori angol király, III. Richard arcvonásait, miután egy leicesteri parkoló alatt megtalálták az 1485-ben elhunyt uralkodónak tulajdonított csontokat.
A Leicesteri Egyetem régészei szeptemberben jelentették be, hogy emberi maradványokat találtak a város parkolója alatt fekvő történelmi templom romjainál. A felfedezést Nagy-Britannia-szerte azóta is nagy érdeklődés övezi, különösen azért, mert az egyik csontvázon látott sérülések pontosan megfelelnek az utolsó Plantagenet-uralkodó haláláról szóló leírásoknak.
A rózsák háborújának veszteseként III. Richard (1483-1485) szerény temetésben részesült, a ferences rendi Grey Friars templomban helyezték végső nyugalomra. A templomot az 1530-as években rombolták le, ám a dokumentumok szerint a sír megúszta a pusztítást.
Az augusztus 25-én kezdődött ásatások során feltárták a klastromot, a káptalantermet, valamint megtalálták a templomot is, végül a csontvázat. "Eltávolítottuk a fogakat, és rendelkezésre állnak a combcsontok is, így minden reményünk megvan arra, hogy elégséges mintát találunk a genetikai vizsgálatokhoz" – hangsúlyozta Turi King, a DNS-vizsgálatokat irányító szakember.
A Leicesteri Egyetem szakértői most bejelentették, hogy a feltárt csontok alapján háromdimenziós képet készítenek a testről, s a tervek szerint elvégzik a korábban Tutanhamon egyiptomi fáraónál már sikeresen alkalmazott technika segítségével az arc rekonstrukcióját. Bár a csontokat a DNS-vizsgálatok hiányában eddig nem sikerült minden kétséget kizáróan azonosítani, már elkészítették a maradványok komputeres tomográfiás vizsgálatát, amely az első lépés a test digitális „feltérképezésének”.
A III. Richarddal szimpatizálók ettől azt remélik, hogy sikerül a szerintük a Tudor-kori propaganda áldozatául esett királyról kialakult erősen negatív képen változtatni. A csontok felfedezése után a kutatók a gerincgörbületből megállapították, hogy – ha tényleg az ő maradványait találták meg – Richard egyik válla magasabb volt, mint a másik, de hangsúlyozták, hogy bár a király súlyos gerincferdülésben (szkoliózisban) szenvedett, nem volt púpja, karja pedig nem volt sorvadt.