Piramisok a nagyvilágban
2012. augusztus 23. 17:36
Indiai és indonéziai piramisok
Több olyan hatalmas, gránitból készült templomot építettek India déli részén a Csola Birodalom idején, amelyek közül sokat még ma is vallási célra használnak. Ezek közé tartozik a 11. században épült, s 1987-ben a világörökség részévé nyilvánított tandzsavuri Brihadisvara templom, a Gangaikondacsolapuram templom vagy a darasurami Airavatesvara templom. Utóbbi kettő 2004 óta szerepel az UNESCO világörökségi listáján. A térség legnagyobb piramisa a Srirangam városban lévő Sri Rangam.
A Sívának szentelt tandzsavuri Brihadisvara templom
Az indonéziai ausztronéz megalitikus kultúra egyik legszebb alkotását, a Punden Berundak nevű, kőből készült lépcsős piramist Jáva nyugati részén, Pangguyanganban fedezték fel. Az építési helyszín magyarázata egy ősi hiedelmen alapul, amely szerint a hegyvidéken és a magas helyeken laknak az ősök szellemei.
Borobudur piramisa
A 8. századi Borobudur buddhista építmény Jáva középső részén található. A később épült templomok a hindu építészet elemeit viselik magukon, erre a legjobb példa a Prambanan templom hatalmas tornyai. A 15. században Jáva szigetén a Madzsapahit időszak ismét az ausztranéz elemek újjáéledését hozta magával: a Sukuh templom a közép-amerikai piramisokra emlékeztet.