Újabb síremléket romboltak le az iszlamisták
2012. július 11. 09:49 MTI
Muszlim szélsőségesek két újabb mauzóleumot romboltak le Mali északi részén, Timbuktuban - közölte szerdán egy helyi történész, aki a térség kulturális örökségeivel foglalkozik.
Salem Ould Elhadj, a timkbuktui Ahmed Baba intézet kutatója elmondta, hogy a város két, szentként tisztelt tudósának sírját rombolták földig csákányokkal és lapátokkal. Úgy egy hete hét síremléket tettek tönkre a szélsőségesek a város 16 mauzóleumából.
A szóban forgó két síremléket a közel 700 éves, festői szépségű Djingareyber mecsethez tartozó sírkertben emelték. A templomot agyagból építették, és a mesebeli város egyik fő szimbóluma, amely a képeslapokról is gyakran visszaköszön.
A mecsetet és a sírokat egyaránt a világörökség részeként tartja számon az ENSZ kulturális szervezete, az UNESCO. Az Észak-Malit a múlt hónap óta ellenőrzése alatt tartó Anszár ed-Dín ("a hit védelmezői") nevű csoport azonban a nemzetközi jogot figyelmen kívül hagyva egyedül a Korán előírásait ismeri el. A szalafista tömörülés egyik szóvivője elmondta, hogy "isteni parancsra" rombolják le a 20 centiméternél magasabb sírokat, azok ugyanis arra indítják az embereket, hogy Isten helyett az elhunyt felé forduljanak imájukkal. Hozzátette: Timbuktu lakóinak tisztában kell lenniük a prioritásokkal, és nem szabad összekeverniük a szenteket Allahhal. Mint hangsúlyozta, bár a sírrombolások fájdalmasak, azok a helybéliek érdekeit szolgálják.
A korábban stabil demokráciaként működő Maliban márciusban hajtottak végre katonai puccsot, amelyet követően lázadók átvették az irányítást az északi országrész felett. Az Anszár ed-Dín júniusban Észak-Mali de facto irányítójának kiáltotta ki magát.