Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Megoldották a Stonehenge-rejtélyt

2012. június 26. 08:58

A Stonehenge kutatói közel tízéves régészeti vizsgálat után arra a következtetésre jutottak, hogy a titokzatos kőkör egy emlékmű, amelynek célja a regionális különbségek és konfliktusok hosszú időszaka után Britannia népeinek egységesítése volt.

<

A kutatók elmélete szerint a Stonehenge a különböző ősi emberi csoportokat jelképezi. Az emlékművet alkotó kövek eredete is ezt támasztja alá, hiszen a kőtömbök a sziget különböző részeiről származnak, néhányuk Dél-Angliából, mások pedig Nyugat-Walesből érkeztek.

Az öt egyetemből (Sheffield, Manchester, Southampton, Bournemouth, és a londoni University College) álló kutatócsapat tagjai a Stonehenge Riverside project (SRP) keretében vizsgálták az angliai kőépítményt, amelynek megépítését környezetének feltárása után i.e. 3000 és i.e. 2500 közöttire becsülik. A kutatók sorra elutasították a brit építményre vonatkozó korábbi elméleteket (prehisztorikus csillagvizsgáló, naptemplom, gyógyító zarándoklatok célpontja, druida templom), s egy tízéves kutatásba kezdtek.

„Amikor a Stonehenge felépült” – mondta Mike Parker Pearson, a Sheffield Egyetem professzora – „egy szigetszerte terjeszkedő kultúráról beszélhettünk, amely azonos stílusú házakban és kerámiákban fogható meg. A korábbi századok regionalizmusához képest mindez nagyon új volt.”

A helynek, ahol a Stonehenge felépült, az őskori britek kiemelt jelentőséget tulajdonítottak. Pearson szerint lehet, hogy a szigetország 4500-5000 évvel ezelőtti lakói a világ közepének gondolták a területet, ezért húzhatták fel a téli és a nyári napfordulót mutató építményeket. A kutatók úgy vélik, hogy az előbbi időpont fontosabb volt a korabeli lakosoknak, amire az építmény elhelyezkedéséből lehet következtetni.

A régészek teljes mértékben elutasítják azt a korábbi feltételezést, miszerint a Stonehenge építőit az ókori egyiptomiak ihlették, hiszen a kőépítményre hatással levő építészeti struktúrák mind megtalálhatóak voltak Britanniában, Skóciában és Walesben. Ráadásul tényként kezelendő, hogy a brit neolitikus kultúra Európa más részeitől is évszázadokig elszigetelten létezett. Valószínűleg a brit építmény lehetett az izolált kőkorszaki kultúra utolsó megtestesülése.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Megoldották a Stonehenge-rejtélyt

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra