A megafauna "mozgását" követte az emberi vándorlás
2011. november 30. 08:40
Elképzelhető, hogy egy Homo erectusé volt a szerbiai Sicevo Gorge barlangban három éve felfedezett állkapocs. A pontos kormeghatározás még várat magára, de a lelet máris új megvilágításba helyezi a jégkorszaki nagy vándorlásokat.
A Sicevo Gorge barlangban három éve antropológusok egy emberi állkapcsot fedeztek fel, három komplett foggal. „Neandervölgyi ember után nyomoztunk” – mondta el a kutatásban résztvevő Mirjana Roksandic paleoantropológus, a Winnepeg Egyetem munkatársa. „De ez sokkal jobb” – tette hozzá.
Az emberi fosszília időben ugyanis megelőzi a neandervölgyit, s a fizikai jegyek arra utalnak, hogy egy Homo erectusé lehetett. A felegyenesedett ember valószínűleg 130-250 ezer éve "hagyta ott" az állkapcsát, Norbert Mercier, a Bordeaux-i Egyetem kutatója szerint viszont csak annyit lehet tudni, hogy a lelet 113 ezer évesnél idősebb.
A datálás olyan korba helyezi a leletet, amikor a modern ember még nem érkezett meg a mai értelemben vett Európa területére, s egyben új kérdéseket vet fel az emberi vándorlásról. „Az, hogy a lelet nem egy neandervölgyié emberé, szembemegy azzal az állásponttal, hogy ez lett volna az egyetlen emberféle ebben az időben, igaz, az állkapocs egyelőre nem sorolható egyetlen fajhoz sem. A lelet sokkal idősebb is lehet” – mondta el Roksandic.
A Balkán egyike volt annak a három menedéknek, ahol az emberek és az állatok meghúzták magukat a jégkorszak idején. „Amikor a megafauna Afrikából a korai pleisztocén idején Európába húzódott, ez volt az a folyosó, amelyen keresztül az emberek is megérkeztek” – tette hozzá.