Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Ismét vitázott egymással Kónya és Pető

2011. november 22. 10:22 MTI

Kónya Imre szerint "meg lehetett volna csinálni az igazságtételt" a rendszerváltást követő években, ha az Ellenzéki Kerekasztal (EKA) pártjai képesek az összefogásra, ám az SZDSZ inkább az Antall-kormány megbuktatására játszott. Pető Iván szerint viszont akkoriban fontosabb volt a demokratikus jogállam kiépítése, mint a kommunista rendszer bűneinek igazságszolgáltatási eszközökkel történő üldözése, ami az indulatok elszabadulásával is fenyegetett.

<

Az MDF és az SZDSZ két évtizeddel ezelőtti frakcióvezetője az igazságtételről 1991 őszén tartott televíziós vitájuk 20. évfordulója alkalmából ült le ismét nyilvános beszélgetésre több mint százfős közönség előtt hétfőn a Nyílt Társadalom Alapítvány Archívumában Budapesten.

A két évtizeddel ezelőtti többórás vita hétfő este levetített 20 perces összefoglalója Kónyától főként azokat a gondolatokat idézte, amelyek szerint "a felelősöket meg kell nevezni", "az erkölcsi világrendet helyre kell állítani", annak érdekében, hogy a múltat lezárhassa az ország. Az emberek jogos indulatai pedig Pető félelmeivel ellentétben éppen akkor fognak elszabadulni, ha azokat nem méltányolják, nem pedig akkor, ha megkísérlik az igazságtételt.

A 20 évvel ezelőtti tévévitára többek között az adott alkalmat, hogy akkoriban fogadták el a Zétényi-Takács-féle igazságtételi törvényt a kommunista rendszer bűnöseinek felelősségre vonása érdekében. A törvény felfüggesztette az elévülést annak érdekében, hogy a főbenjáró bűnök, például hazaárulás, szándékos emberölés elkövetőit bíróság előtt felelősségre vonhassák.

Pető Iván a két évtizeddel ezelőtti felvételen azzal érvelt, hogy a soron következő feladat nem az indulatokat elszabadító, érzelmeket felkorbácsoló igazságtétel, hanem a demokratikus jogállam felépítése.

A volt SZDSZ-es politikus a hétfői esti beszélgetésen úgy vélekedett, hogy az igazságtételről szóló vitában neki volt igaza, hiszen a kommunistabarátsággal egyáltalán nem vádolható Sólyom László vezette Alkotmánybíróság megsemmisítette a Zétényi-Takács-törvényt, továbbá Pető szerint az is őt igazolja, hogy az 1994-es választásokon az SZDSZ kétszer annyi szavazatot kapott, mint az MDF, az utódpárti MSZP pedig abszolút többséget szerzett.

Kónya Imre erre úgy reagált: éppen a Pető Iván-féle mentalitás akadályozta meg a határozottabb rendszerváltást, e mögött pedig semmi más nem húzódott meg, csak az, hogy az Antall-kormányt minél hamarabb megbuktassák. Kónya Imre felhívta a figyelmet arra, hogy az EKA rendszerváltó pártjai képtelenek voltak félretenni ellentéteiket. Ma pedig ismét előkerül az igazságtétel, a parlament előtt van egy erre vonatkozó újabb törvényjavaslat.

Kónya Imre emlékeztetett arra is, hogy egy a Zétényi-Takács-törvényjavaslathoz hasonló jogszabályt a Bundestag, az egyesült Németország törvényhozása elfogadott, a Sólyom-féle Alkotmánybíróság példaképének tekinthető német alkotmánybíróság pedig "zeneszóval" jóváhagyott.

"Meg lehetett volna csinálni, ha egységesen kiállunk mögötte" - mondta a volt MDF-es politikus. Pető Iván arra hívta fel a figyelmet, hogy az igazságtételnél sokkal fontosabb lett volna az előző rendszer működésének nyilvánossá tétele, például az ügynökügyek és a titkosszolgálatok vonatkozásában.

Magyarország nem abban egyedülálló a posztkommunista országok között, hogy itt elmaradt az igazságtétel, hanem hogy máig nem zárult le az ügynökkérdés tisztázása - hangsúlyozta az egykori SZDSZ-es politikus.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Ismét vitázott egymással Kónya és Pető

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra