Fejtörést okoznak az Arab-félsziget Nazca-vonalai
2011. október 26. 09:32
Mint arról már korábban beszámoltunk, David Kennedy, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem professzora a Google Earth program segítségével prehisztorikus emlékek ezreit azonosította az Arab-félsziget területén. Továbbra is kérdéses, hogy ki és miért építette a titokzatos romokat.
Régészek keresik a válaszokat az arábiai emlékek ezreivel kapcsolatban felvetődő kérdésekre. A kutatók nem tudják, hogy kik lehettek az építők, akiket a beduinok 1927-ben csak a „sivatag öreg embereinek" neveztek. 1927-ben a RAF egykori pilótája, Percy Maitland romokról szóló írást jelentetett meg az Antiquity akkori számában, amelyben leírta, hogy a köveket „láva-országban” látta, a beduinok pedig a „régiek munkájaként” utalnak rájuk.
Az eltérő korú építmények – amelyeket formájuk szerint „papírsárkányoknak” is neveznek a régészek – Kennedy szerint i. e. 7000-től a római korig datálhatóak a bevésések és a régészeti leletek alapján. A legismertebb alkotások a gyémánt formáját idéző körülhatárolt területek, melyek kelepcék voltak a vadak számára. Ezeket az épített csapdákat tette felelőssé egyes közel-keleti fajok kipusztulásáért a Guy Bar-Oz, a Haifai Egyetem régésze által vezetett csapat a Proceedings of the National Academy of Sciences-ben megjelent tanulmányában. Az izraeli archeológus és kollégái egy, a mai Szíria területén található és i. e. 4000 tájékára keltezhető kelepce gazella-tömegsírjának vizsgálata után vonták le következtetéseiket.
„A kerekek a papírsárkányok felett fekszenek, de sosem fordítva, ezért a kerekek talán fiatalabbak, mint a papírsárkányok” – közölte Kennedy. Az ausztrál régész az építményeken számos, gyakorlati funkcióval rendelkező „kaput” talált. „Nincsen teljes egyetértés két kulcskérdésben: Mikor építették őket? És miért?” – összegezte a kutatás jelenlegi helyzetét Kennedy.