Pikt rajzok kerültek elő a skót felföldön
2011. szeptember 16. 09:26 BBC News
Gondosan kidolgozott pikt szimbólumokat azonosítottak régészek a skót felföldön egy mezőgazdasági épület falán.
A nemrég felfedezett rajzok egy szörnyet, egy félholdat, egy tükröt és egy fésűt ábrázolnak. Cait McCullagh régész elmondta: még több pikt emlék lehet a Skóciához tartozó Fekete-szigeten. Az Archaeology for Communities in the Highlands (Arch) igazgatója szerint a kövek az i.sz. 5-7. századból származnak. Hozzátette: az ilyen emlékek viszonylag ritkának számítanak a Moray Firth északi oldalán.
A mállás hiányából arra lehet következtetni, hogy a köveket beboríthatták, mielőtt a rajzok a közeli istálló falára kerültek. A szimbólumokat Isobel Henderson fedezte fel az év elején, majd értesítette a Highland Council régészeit. Ekkor hallott először a jelekről McCullagh is, aki azonnal tudta, hogy pikt szimbólumokról van szó. McCullagh az egyik mezőgazdasági épületnél libatoll rajzokra bukkant, de az is elképzelhető, hogy az inkább egy pikkely lehet.
A középkori emlékek magántulajdonban levő területen épült házak falain láthatók, amelyek a 19. században épültek, s egészen 2009-ig ugyanaz a család birtokolta ötven éven át. McCullagh elmondta, hogy a szimbólumokat senki nem említette, amikor arról kérdezték a helyieket, hogy milyen kulturális örökségekről tudnak a környéken.
A piktek a 3-9. században éltek Skócia északi és keleti felén, életükről keveset tudni, mivel csak elenyésző számban maradtak fenn írásos források. A Highland Council szerint a feliratok azt mutatják, hogy törzsszövetség a walesihez és a keltához hasonló nyelven beszélt.