Nem fizet kárpótlást a kényszermunkásoknak a német kormány
2011. szeptember 8. 15:45
Hans-Peter Friedrich német belügyminiszter visszautasította a szomszédos országokban kényszermunkára hurcolt németeket képviselő szervezet kártérítési igényeit.
Erika Steinbach, a második világháborúban kitelepített németeket képviselő szervezet (BdV - Bund der Vertriebenen) elnöke kártérítést követel a kormánytól a szomszédos országokban kényszermunkára hurcoltak számára. A BdV azonban nem túl népszerű a kelet-európai országokban, mivel a szervezet a háború után nemzetiségi alapon jogfosztott és kitelepített német civilek kártérítési igényeit közvetíti az érintett államok felé. Steinbach csoportja augusztus 27-i összejövetelén megismételte felhívását, a vezető felszólította a kompenzáción éveken át vitázó szövetségi kormányzatot, hogy tegyen eleget a fizetési kötelezettségének.
A miniszter azonban a háború után történteket a sors számlájára írja, s szerinte az nem kompenzálható – tudósított a Bild am Sonntag. Friedrich elutasító levelében kijelentette, hogy a belügyminisztériumnak nincs pénze személyenként ötezer eurót fizetni a körülbelül 100 ezer érintettnek.
Wolfgang Bosbach, a Bundestag belügyi bizottságának kereszténydemokrata elnöke elvben egyetért Steinbach követeléseivel. A CDU már 2003-ban benyújtott egy törvénytervezetet a kárpótlás tárgyában, ám ezt a szociáldemokrata-zöld többség leszavazta. A Bild am Sonntag információi szerint a kudarc után Volker Kauder, a CDU frakciójának elnöke újabb kompenzációs törvényjavaslat benyújtására készül.