Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Ontja magából a kincseket az egyiptomi föld

2011. július 20. 13:40

A januártól májusig tartó ásatási szezonban három feltárás során is olyan leletek kerültek elő, amelyek Egyiptom történetének kevéssé ismert fejezeteit világíthatják meg.

<

A 2011-es tavaszi ásatási szezonban többek között a Nílus nyugati partján fekvő Asszuánhoz közeli Naga Al-Hamdulabban Maria Carmela Gatto és Antonio Curci által vezetett nemzetközi csapat végzett feltárásokat. A kutatócsapat talált egy korai ábrázolást, amelyen egy Felső-Egyiptom koronáját viselő uralkodó látható; ez az alkotás vélhetően a fáraókkal kapcsolatos évfordulók legkorábbi megjelenítése, és a dinasztikus korszak hajnalán, i. e. 3200 körül készíthették. A képciklus átmenetet képez a predinasztikus és a dinasztikus korszak között, valamint ez az első olyan ábrázolás, amelyen kifejeződik a fáraó gazdasági hatalma Egyiptom felett.

A luxori templomok kutatására szerveződött francia-egyiptomi csapat megtalálta a Ptah templomát az Újbirodalom korában körülvevő fal maradványait, valamint az i. e. 712-698 között uralkodó Sabaka fáraó által építtetett 2700 éves kaput, amely az uralkodói kincstárba vezetett. Az ajtó kőlapján maga Sabaka fáraó látható, amint áldozatot mutat be Maat, az igazság és rend istenasszonya előtt.

A régészeti idény harmadik nagy felfedezése Egyiptom első ismert római bazilikájának megtalálása volt az Alexandriától délre fekvő Semouhaban. A római korhoz köthető középületet eredetileg az alexandriai istenhármas – Ízisz, Harpokratész, és Szerápisz – tiszteletére emelt Ptolemaiosz-kori templom romjaira építették; a szent hely egyike annak a két szentélynek, amelyekről a térséget i. sz. 24-ben bejáró Sztrabón is említést tesz.

A régészek feltárták a római középület gránitpillérjeinek maradványait, valamint számos istenszobrocskát is találtak. Az archeológusok ezenfelül emberek és ősi istenségek alakjaival díszített agyaglámpákat, valamint egy lovas katonát ábrázoló bronzszobrot is felszínre hoztak, de kemencék és emberi csontokat tartalmazó agyagedények is előkerültek.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Ontja magából a kincseket az egyiptomi föld

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra