Kannibál lehetett a korai modern ember
2011. július 11. 09:42 Discovery News
Rituális okokból kannibálok lehettek a modern ember egyes csoportjai - állítja friss tanulmányában egy nemzetközi kutatócsoport.
Az anatómiailag már modern, korai emberek kannibálok voltak és ékszereket hordtak - derül ki ukrajnai leletekből: a 32 ezer évesre datált maradványokon vágásnyomok figyelhetőek meg. Stephane Pean, a párizsi Természettudományi Múzeum régésze és munkatársai szerint az emberevésnek nem táplálkozási, hanem rituális okai lehettek, mert mindkét esetben eltérő módon dolgozzák fel az a fogyasztásra szánt állatokat, vagy embert; Pean és munkatársai a Krím-félszigeten lévő Buran-Kaya III. barlangban talált maradványok és tárgyak alapján valószínűsítik a kannibalizmust.
A lelőhely kora alapján feltételezhető, hogy a modern ember és a Neander-völgyi ember egymással párhuzamosan élt. Pean reményei szerint a folyamatban lévő kutatás eredményei segíthetnek jobban megérteni a kései Neander-völgyi és korai Homo sapiens telepek közti - korszakban lezajlott - átmenetet.
Az ásatás során még különböző, mamutagyarból készített ékszereket is találtak. Mivel a régészek nem bukkantak az ősi ormányos maradványaira a barlangban, feltételezik, hogy a díszeket egy külső helyszínen készíthették. Az éles csonteszközök és a kőből készült lövedékek alapján valószínűsítik, hogy ezek a korai közösségek vadászó csoportok voltak. A kutatások alátámasztották a korábbi elméletet mely szerint a barlangot csak időszakos szállásként használták a főként antilopra vadászó csapatok.
The Oldest Anatomically Modern Humans from Far Southeast Europe: Direct Dating, Culture and Behavior