Kivitoll köpenyek árulkodnak a maori madártoll-kereskedelemről
2011. június 2. 17:45
A kivitoll köpeny-készítés hagyománya az északi szigetről kiindulva terjedhetett el az új-zélandi maorik körében - állítja a különleges ruhadarabok DNS vizsgálata alapján egy ausztrál genetikus.
Új-Zéland maori törzsei kivitoll köpenybe bújtatták csatába induló harcosaikat; az egzotikus madár tollazatából készült ruhadarabokat (maori nevükön: kahu kiwi) annyira tisztelték, hogy többet el is neveztek.
A most közzétett tanulmány szerzője, a Griffith Egyetem genetikusaként dolgozó David Lambert elmondta, hogy a feljegyzések szerint már Cook 1769-70-es utazása során lenből szőtt köpenyeket láttak a maori bennszülötteken. A helyi törzsfőnökök által hordott legértékesebb darabokat kutyabőrrel díszítették. Lambert vélekedése szerint a hasonló köpenyek az 1800-as évek elején válhattak divatossá a maori törzsek körében.
A genetikus 109 - Új-Zélandon és az Egyesült Királyságban őrzött - tollkabátból vett DNS-mintákat. Lambert a kivifajok földrajzi eloszlását vizsgálva lokalizálni tudta ezek származási helyét is. Kiderült, hogy a tollak nagy része az Új-Zéland északi szigetén honos északi-szigeti barna kivitől (Apteryx mantelli) származik. Lambert ezért azt feltételezi, hogy a tollakat felhasználták a szigetek közti kereskedelemben is.
A hasonló gazdasági relációkkal kapcsolatos elméletet erősítheti, hogy Natasha McKinney, a British Museum óceániai gyűjteményeinek kurátora szerint a déli sziget lakói már évszázadokkal az európaiak megjelenése előtt nefrittel kereskedtek, kialakítva a helyi kereskedelmi útvonalakat.