Ékírásos táblákról készít 3D-s nyomatokat egy amerikai egyetem
2011. május 27. 11:31
Élethű, háromdimenziós nyomatokat készítenek a sumér és babiloni ékírásos táblákról a Cornell Egyetem munkatársai.
A mai asszirológusok a sumér és babiloni ékírásos táblákat digitális fotók, vagy a feliratokról kézzel másolt szövegek segítségével kutatják, bár a legideálisabb még mindig az, ha valaki élőben látja a forrásokat. A tudományos fejlődés ezen a téren is töretlen: Hod Lipson, a Cornell Egyetem segédprofesszora háromdimenziós szkennerekkel végzi a táblák reprodukálását.
Az egyik végzős hallgatójával együtt Lipson a kutatás során optikai szkennert alkalmaz, amit egy minden rétegről másolatot készítő technológia egészít ki. „Hatalmas segítséget jelentene, ha sikerülne egy nagyon pontos reprodukciót készítenünk” – jelentette ki David I. Owen ókorkutató.
A táblák latex öntőformákban másolhatók, azonban ezzel könnyen kárt lehet okozni a szövegben. A legfontosabb technológiai újítás a digitális fotográfia, amelynek legfőbb előnye, hogy az így elkészített képek azonnal, egyszerre több millió kutatóhoz érnek el.
„A fotókon még azokat is el lehet olvasni, amit kézben tartva, a fény dőlésszöge miatt esetleg nem” – nyilatkozta Owen egyik diákja. Lipson amint meghallotta Owen kutatásának eredményeit, azonnal kutatótársa segítségére sietett, s a másolatok nyomtatásával kísérletezett. Az igazi kihívás az volt, hogy meg kellett 'teremteni' az ékírásos táblák tömegét és anyagát, amivel ugyanazt az érzést kelthették, mint ha egy valódi műkincset fognánk a kezünkben.
Az első háromdimenziós reprodukciók rendkívüli élethűek lettek, de még további finomításokra van szükség; Lipson szerint erre a CT-szkenner lehet a megoldás. „Alapvetően két, már létező technológiát használunk, a szkennert és a háromdimenziós nyomtatást, csak teljesen új módon, amivel még több diákhoz és kutatóhoz juttatjuk el a táblákat” – mondta el Lipset.
A saját ékírásos táblánkat itt készíthetjük el.