Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Sztrájkolók és lázadók

2011. május 19. 10:11 Science Daily

Az angol flottához tartozó hajókon lezajlott zendülések természetét kutatja két szociológus, akik arra jutottak, hogy az évszázadokkal ezelőtti lázadások sokban hasonlítanak a mai sztrájkokhoz.

<

Tengeri zendülések okait kutatja két amerikai szociológus, Steve Pfaff és Michael Hechter. Az általuk folytatott vizsgálat célja, hogy megállapítsák: mikor következett el az a pont, amikor a törékeny egyensúly megbillent a hajó életében, és kitört a felkelés. Pfaff és Hechter vizsgálatát az angol flottára szűkítve, körülbelül hetven lázadást elemzett az 1740 és 1820 közti periódusban.

Kutatásuk fő forrásai a hajónaplók és egyéb nyilvántartási jegyzékek voltak. Elemzésükben olyan komplex szempontokat ötvöztek, mint a legénység életkora és a hajó állapota, valamint azt is vizsgálták, hogy mennyi ideje voltak a vízen, és hogy a zendülés pillanatában háborús helyzet volt-e, valamint hogy a matrózok hogyan - önként vagy kényszersorozás által - kerültek a fedélzetre. Más olyan jellemzőket is vizsgáltak, mint a fejadag és a zsákmány elosztása, valamint az életminőség, azaz romlott ételek mértéke, betegségek és a tisztek által kirovott büntetések szigora.

A vizsgálatok több olyan tényezőt is kimutattak, ami meghatározó lehet a felkelések szempontjából, ilyen az alacsony fizetés, vagy a balesetveszély mértékének megnövekedése. Más esetben a matrózok juttatásaik csökkenése miatt lázadtak (grog felvizezése, rossz minőségű ruhák, stb.), míg egyes esetekben az eltávozás megtagadása is okot adhatott az ellenszegülésre.

A két kutató vizsgálatai kimutatták, hogy a matrózok a vizsgált lázadások kétharmadában, a mai sztrájkokhoz hasonlatosan csupán a körülményeiken akartak javítani.

Az Egyesült Államok légiereje és a Harry Frank Guggenheim Alapítvány által támogatott kutatás következő szakaszában több hajót vizsgálnak majd meg, statisztikai módszerekkel összevetve a békés és a fellázadó hajókat. A kutatók reményei szerint mindez hozzájárulhat a jelenség pontosabb meghatározásához és megértéséhez.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Sztrájkolók és lázadók

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra