Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Esterházy Jánosra emlékeznek Csehországban

2011. május 17. 19:40 MTI

A Cseh-és Morvaországi Magyarok Szövetsége szervezésében május 21-én, szombaton emlékeznek a felvidéki mártírpolitikusra, gróf Esterházy Jánosra a csehországi Olmützben (Olomouc) és Mírovban.

<

A két világháború közti Csehszlovákia legjelentősebb magyar politikusa, Esterházy János a II. világháború után a csehszlovák hatóságok átadták a szovjet titkosszolgálatnak.

A szlovák Nemzeti Bíróság 1947-ben halálra ítélte, a vád szerint a fasizmussal való együttműködésért. A szovjet hatóságok 1949-ben kiadták Esterházyt a csehszlovák hatóságoknak. Elnöki kegyelemben részesült és életfogytiglani büntetést kapott. Az 1955-ös általános amnesztia során a büntetését 25 évre csökkentették, de ebbe nem számították be a szovjet fogságban eltöltött időt. Csehszlovákia majdnem minden börtönében, így az olmütziben is raboskodott, és 1957. március 8-án a morvaországi Mírov börtönben meghalt. A börtönparancsnok nem adta ki a hamvait a családnak.

Esterházy volt a szlovák parlament egyetlen képviselője, aki 1942. május 15-én a zsidóság kitelepítéséről szóló törvény ellen szavazott. A szovjet titkosszolgálat és hatásukra a csehszlovák hatóságok azért hurcolták meg, mert Esterházy tudott és nyilvánosan elítélte az 1940-ben a szovjetek által elkövetett, ám elhallgatott és tagadott katyni vérengzésről, amikor a lengyel elit mintegy 20 ezer tagját kivégezték.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Esterházy Jánosra emlékeznek Csehországban

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra