Tizenhét éve fosztogatják az Iparművészeti Múzeumot
2011. március 8. 15:09 MTI
Tizenhét éve fosztogatják a budapesti Iparművészeti Múzeum gyűjteményét; a kár az eddigi adatok szerint legalább 50 millió forint, a rendőrség már nyomoz az ügyben - írja a Magyar Hírlap mai száma.
A lap szerint az intézményben tavaly végzett leltározás idején bukkantak az 1994 óta tartó fosztogatás nyomaira. A szakemberek ekkor vették észre, hogy a kiállított műtárgyak egy része nem egyezik a nyilvántartással, több tárgyat értéktelenebbre cseréltek ki, illetve, hogy a dokumentációt is meghamisították, például kartonokat írtak át.
A nemrég újraválasztott Takács Imre főigazgató februárban tett feljelentését követően a Nemzeti Nyomozó Iroda műkincsvédelmi alosztálya nyomozást indított ismeretlen tettes ellen. A rendőrség a nyomozás sikere érdekében az ügy részleteiről nem adott tájékoztatást, ahogy az intézmény vezetése sem.
Kiállított vagy publikációban szereplő műalkotás nem tűnt el az Iparművészeti Múzeumból - közölte Takács Imre főigazgató. Hozzátette, az eltulajdonított műkincsek pontos számát és értékét még nem állapították meg, de ezzel kapcsolatos információt a nyomozás lezárultáig nem is közölhet. Azt azonban elmondta: jelenlegi ismereteik szerint sem kiállított, sem már publikált tárgy nem hiányzik a raktárakból.
Mint a főigazgató hangsúlyozta, egy nagy múzeum bármennyit költ is a biztonságra, "a szubjektív elem, az emberi tényező nem hagyható ki". Az Iparművészeti Múzeum jövőjét azonban nem ez a rendkívüli eset határozza meg - fűzte hozzá, sürgető feladat lenne ugyanis a rendkívül leromlott állapotban lévő épület rekonstrukciója és fejlesztése. Ezzel lehetővé válna a múzeum és a raktárak újjászervezése, egy állandó nagykiállítás és látogatható tanulmányi raktárak létrehozatala - sorolta Takács Imre, kiemelve: a most induló gyűjteménydigitalizáció révén a teljes műtárgyállományt virtuálisan elérhetővé kívánják tenni.