Oxigénnel mentenék a festményeket
2011. március 8. 08:09
A NASA egyik kutatórészlege olyan eljárást fejlesztett ki, amellyel a korábban helyrehozhatatlannak tartott műalkotások is könnyedén restaurálhatók.
A forradalmi eljárásnak köszönhetően – amely során oxigénatomokat használnak fel – számos történelmi és kulturális értelemben is kiemelkedő műkincs hozható helyre. Közéjük tartozik a clevelandi Szent Albán Püspöki Templom egyik értékes darabja, Raffaello Ülő Madonnája, a tűz martalékává esett Jackson Pollack festette kép, egy Andy Warhol-festmény és a szintén clevelandi Szent Szaniszló Templom számos festménye.
„Az oxigénatom nagyon hatékony tud lenni, különösen a műalkotások restaurálásakor. Nem olyan, amit egy üvegben meg lehet vásárolni… de hatásos a megvásárolt üveg esetében” – nyilatkozta Bruce Banks, a clevelandi Glenn Research Center munkatársa.
A metódus lényege, hogy az oxigénatomokkal eltávolítják a szerves anyagú szennyeződéseket (pl. szén, korom), s mivel a festmény színezőanyagai szervetlenek, ezáltal a festményben sem tesznek kárt, sőt, a vászon sem sérül, az eljárás ugyanis csak a festmény felszínét érinti. A műalkotást egy oxigénatomot előállító vákumkamrába helyezik, ahol 20-400 óráig tárolják, de ezt a lépést a festmény egy apró részének megkárosításával is meg lehet spórolni, igaz, a hibát utólag könnyen ki lehet javítani.