Hat ókori márványszobrot tártak fel Rómában
2011. február 10. 17:07 Discovery News, MTI
Hat ókori márványszobrot tártak fel az olasz fővárosban; az antik alkotások a feltételezések szerint egy magas rangú császárkori hivatalnok tulajdonát képezhették.
Mint az olasz kulturális minisztérium közleménye hangsúlyozza, a "rendkívüli" szoborgyűjtemény a leggazdagabb leletegyüttes, amely az utóbbi időkben előkerült Rómában. Az i.sz. 3. századból származó antik szobrokat az örök városból délkeleti irányban kifelé vezető egyik ókori út, a via Anagnina mentén egy pazar ókori villa feltárása során találták meg.
Az ásatások során egy mellszobor (herma), két férfifej, egy-egy női és kislányfej, valamint egy életnagyságú meztelen férfiszobor került elő, utóbbi nagy valószínűséggel Zeuszt ábrázolja, szokatlan módon ephéboszi testalkattal. A szobrok "öltözéke" és "hajviselete" alapján a régészek arra a következtetésre jutottak, hogy az ókori alkotások a 193 és 235 között uralkodó Severus-dinasztia tagjait ábrázolják.
A régészek szerint villa utolsó tulajdonosa a Severusokhoz közelálló magas rangú hivatalnoké lehetett. A ház közelében megtalálták a mauzóleumot, amely a tulajdonos végső nyughelyéül szolgálhatott. "A Severusok idején szokás volt, hogy a villa tulajdonosát otthona közelében temessék el" - hangsúlyozta Roberto Egidi ásatásvezető régész.
A szakemberek csak találgatni tudják, hogy ki és miért temette el a szobrokat a villa belső udvarán lévő szökőkút alá. Bárki is cselekedte, a jelek szerint nagy gondossággal járt el, tufát helyezve a szobrok közé, hogy megóvja az alkotásokat. A kivételes leletegyüttest restaurálás után a Diocletianus Termái nevű múzeumban állítják.