Kutyahúst fogyaszthattak őseink
2011. január 17. 11:49
A háziasított kutyákat nagy tisztelet övezte már a prehisztorikus időszakban is; egyrészt barátként, védelmezőként, vadászó társként tekintettek rájuk, de lakomák során gyakran el is fogyasztották őket - állítják a Maine-i Egyetem kutatói új tanulmányukban.
Samuel Belknap - az egyetem diákja - őskori leletek vizsgálata közben azonosította Amerika legrégibb háziasított kutyának maradványait. A kutató a 2009-2010-es tanévben fedezte fel a csontot, miközben a texasi Hinds barlangban végzett kutatásokat. „Ez a felfedezés sokat elárul az emberek és a kutyák ősi kapcsolatáról" – mondta Belknap, "hiszen nem csak társak voltak, nem csak védelmet nyújtottak, hanem gyakran élelemforrásként tekintettek rájuk.”
Belknap és társa, Robert Ingraham első ránézésre a nyakszirt egyik darabjaként definiálta a csontot, ám egy újabb vizsgálat során kiderült: az állati eredetű, méghozzá egy Új-Mexikóból származó kutyafajé. A néhány centi nagyságú leletet ezután DNS vizsgálat alá vetették, melyből megállapították, hogy az egy háziasított kutyáé.
A csont pontos korát (körülbelül 9400 év) radiokarbonos vizsgálat segítségével sikerült meghatározni. „Már Idahóban is találtak olyan kutyacsontokat, melyeket 11 ezer évnél is idősebbnek becsültek, de a pontos vizsgálatok során kiderült, csupán 1000-3000 év körüliek lehetnek” – mondta a kutató.
A körülbelül 11-13 kilogrammos ebtől származó csont a legrégebbi bizonyítéka annak, hogy a kutyákat emberi fogyasztásra is használták a történelem során. Erről a csonthalmazban megtalált törött maradványok is tanúskodnak. Néprajzi tanulmányok szerint a kutyákat ínséges időszakban vagy ünnepek alatt ették meg, miután speciális módon levágták, majd bő lében megfőzték őket.