Megújul a sümegi Püspöki Palota
2011. január 13. 16:13 MTI
Megújul a sümegi Püspöki Palota; a barokk kastély teljes homlokzatát 317 millió forintos beruházással újítják fel.
Az önkormányzat még 2009-ben nyert 80 százalékos támogatást a norvég állam által uniós országok részére kiírt pályázaton a műemlék épület homlokzati felújítására, restaurálására. A 400 éves műemlék épület átadása májusra várható - jelentette be Rátosi Ferenc, Sümeg független polgármestere. A polgármester elmondta, a város a felújítás teljes költségét a pályázati előírás szerint előfinanszírozással fedezetkezelői számlán letétbe helyezte, a szükséges forrásokat banki hitelből sikerült biztosítani.
A projekt célja az európai örökség megőrzése, a történelmi jelentőségű helyszínek és épületek hasznosítási tervek alapján történő felújítása volt. A sümegi püspöki palotának új funkciót is adnak: eddig részben múzeumként működött, kiállításokra használták, a felújítást követően kulturális események helyszínévé is teszik. Rátosi Ferenc közölte, hogy terveik szerint a palota mögé ötszáz fős nyári színházat építenek és a barokk épület belső tereit is felújítják majd. A mostani projekt csak a külső homlokzat megújítását teszi lehetővé. A kastély teljes hasznosításának érdekében már nyolc éve végeztek rekonstrukciót az épületen, akkor a teljes tetőszerkezetet kicserélték 100 millió forintos költséggel.
A sümegi Püspöki Palota az önkormányzat tervei szerint nyárra újjáéled, a pályázat tizenöt fő állandó foglalkoztatását is előírja. A barokk palota Sümegen a Vár-hegy lábának lejtőjén, a volt ferences kolostorral szemben áll. A közepes nagyságú műemlék kastélyt építésétől napjainkig püspöki palotának nevezték. Padányi Bíró Márton, a Sümegen székelő veszprémi püspök építtette 1748-ban, a régi püspöki lakóház átalakításával.
A palota szobáinak többségét egykor szép és finom ívű indák, bimbók és virágos mintájú füzérek stukkói díszítették, melyek nagyobb része mára elpusztult. Az egyes helyiségek falburkolatai és ajtói a 18. századból, a klasszicista cserépkályhák a 19. századból valók.