Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kiállították a "a gonosz birodalmáról" szóló beszédet

2011. január 7. 13:22 MTI

A washingtoni Nemzeti Levéltár Ronald Reagan születésének századik évfordulóján először állította ki a néhai elnök azon beszédének kézzel korrigált vázlatát, amelyben a Szovjetuniót "a gonosz birodalmának" minősítette - közölték az amerikai lapok.

<

Ronald Reagan, az Egyesült Államok 40. elnöke, volt filmszínész, akit két ízben is Kalifornia állam kormányzójává választottak, 1911. január 6-án született az illinois-beli Tampicóban.

A levéltárban közszemlére tették Reagannek a Mihail Gorbacsov szovjet elnökhöz és az azóta széthullott kommunista nagyhatalom többi vezetőjéhez írt leveleit is. A kiállításon megtekinthető a moszkvai Kreml bronz makettje, amelyet a néhai elnök a peresztrojka (az elbukott szovjet politikai-gazdasági reformkísérlet) atyjától kapott.

A republikánus párti Reagan 1983-ban minősítette a Szovjetuniót a "gonosz birodalmának" az Evangélikusok Nemzeti Szövetsége előtt elmondott floridai beszédében. Ő volt az, aki 1984-ben beindította az Egyesült Államok úgynevezett "csillagháborús" rakétavédelmi védelmi programját, amellyel az erejét meghaladó fegyverkezési versenyre kényszerítette a Szovjetuniót.

Washingtonnak ugyan azóta sem sikerült hatékony, az űrbe telepített komponensekkel is rendelkező rakétapajzsot kiépítenie, de a kommunista szuperhatalom beleroppant a gazdasági erőpróbába. A gazdaságpolitikában és a társadalmi morál tekintetében is mélyen konzervatív nézeteket valló Reagant ezért számos történész a hidegháborút megnyerő elnöknek tekinti.

Ronald Reagan 2004-ben, 93 évesen hunyt el. Utolsó éveire rávetette árnyékát az Alzheimer-kór.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Kiállították a "a gonosz birodalmáról" szóló beszédet

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra