Ősi nádszoknyát tártak fel egy örmény barlangban
2010. október 27. 16:06 MTI
Egy ötezer-kilencszáz éves nádszoknya maradványait tárták fel Örményország dél-keleti részén, az úgynevezett Areni-1 barlangban.
"A feltárások során szövetmaradványok, fonott kosarak kerültek elő, amelyek révén megismerhető, hogy az i.e. 4. évezredben milyen mesterségeket űzött a térség lakossága" - hangsúlyozta Borisz Gaszparjan, az örmény-amerikai-ír régészeti expedíció vezetője.
Pavel Avetiszjan, a jereváni Régészeti és Etnográfiai kutatóintézet igazgatójának közlése szerint a barlangban megtalálták egy nádszoknya töredékeit is - a lelet a i.e. 3900-3700 évekből származik, vagyis 5900 éves.
"Nagy valószínűség szerint az egyik legkorábbi, nádból készült viselet került a birtokunkba. Az ilyen leletek nemzetközi összehasonlításban is ritkaságszámba mennek" - emelte ki Avetiszjan, hozzátéve, hogy az öltözéknek köszönhetően bepillantást nyernek abba, hogy miként éltek a korabeli emberek. Az ősember szoknyájából vett mintákat több laboratóriumba is elküldték, a vizsgálat eredményeit 2011-re várják.
Korábban ugyanezen a helyszínen felbukkant egy olyan lelet, amelyet a szakértők 5500 éves lábbeliként azonosítottak: ez a legősíbb ismert bőrcipő. Gaszparjan közlése szerint az ásatások során egy mumifikált kecskét is feltártak. A lelet 5900 éves, vagyis egy évezreddel idősebb, mint az Egyiptomban talált mumifikált állattetemek.