Salétrommal gyógyítottak a 17. századi Amerikában
2010. október 11. 12:09
A gyarmati időben öt csecsemőből egy nem érte meg az egy éves kort, azonban a 17. századi amerikai orvosi feljegyzések rendkívül változatos gyógymódokról - köztük salétromról és mérgező gumókról - számolnak be, amelyek megedzették a gyermekek szervezetét.
Dr. Howard A. Pearsonnak az orvosi bizonyítékok szűkösségével kellett megbirkóznia - derül ki a Pediatrics című szakfolyóirat legújabb számában megjelent kutatási eredményekből. A képet árnyalja, hogy akkoriban kevés jól képzett szakember volt a kontinensen, s gyakran papok, illetve politikusok állítottak fel diagnózisokat. Pearson nagy számban talált leveleket egy bizonyos id. John Winthrop-tól, aki egész Connecticut államot ingyen látta el.
Pearson szerint az akkori orvosi konzultációk az email elődjének tekinthetők: a szülők ugyanis gyakran levélben tájékoztatták gyermekeik állapota felől az illetékes szakembereket, akik – köztük Winthrop – szintén levélben adtak lehetséges magyarázatot a betegségekre. Az egyik levélben egy anya négy éves gyermekének intenzív fogromlásáról panaszkodik, mire az orvos megállapítja, hogy az biztosan a lefekvés előtt a gyermek szájába dugott, mézzel és melasszal átitatott cumitól van. Winthrop feljegyzéseiben megemlíti csodaszerét, az antimon és salétrom keverékét.