Az iPad forradalmasítja a régészetet
2010. szeptember 28. 12:36
A DNS-tesztektől a műholdas képekig számtalan eljárás volt nagy hatással a régészetre, de a terepmunka sok tekintetben ellenállt a technikai forradalom vívmányainak - egészen mostanáig.
Az ásatások során keletkezett rengeteg információ összegyűjtése, feljegyzése, illetve ezek megosztása, a laptopok használatának körülményessége, továbbá az elektromosság hiánya sokszor okoz fejfájást a szakembereknek. Ezekre kínál megoldást az iPad, amely ráadásul a terepen használható különféle alkalmazásokkal igyekszik a régészek kedvében járni. Könnyen hordozható, nincs olyan része, amely a sárral kapcsolatba léphet, s töltés nélkül akár egy egész napot is kibír, az internet-hozzáféréssel pedig tömérdek információ birtokában lehetnek a kutatók.
A cincinnati egyetem Pompejivel foglalkozó csapata, felismerve a technikai újítások előnyeit, hat iPadet állított csatasorba. „Ezzel rengeteg információhoz juthatunk hozzá, a halpikkelytől kezdve, a csontokon át egészen az építészeti elemekig mindent regisztrálni tudunk. Csapatom tagjai tudnak írni és rajzolni is a képernyőre, megvizsgálhatják a korábban nyilvántartásba vett adatokat – ez az egy felszerelésből álló tökéletes megoldás” – nyilatkozta John Wallrodt, a kutatás adatfeldolgozásért felelős szakembere.
Ezek a készülékek képesek a hagyományos, papír-ceruza megoldás funkcióit átvenni: az FMTouch a papírformát váltja fel, így a kutatók feljegyzéseket készíthetnek, míg a Pages alkalmazás nemcsak a notesz használatát teszi feleslegessé, hanem a rajzok és fotók is így kerülnek az adatbázisba; ezeket az iDraw kezeli, az OmniGraffle pedig a bonyolult mátrixokban nyújt segítséget.
Dr. Steven Ellis, a kutatás vezetője szerint az iPadek használata már eddig egyévnyi kézzel írott bejegyzést spórolt meg neki és csapatának. A tervek szerint az egyetem kutatócsoportja a jövőben megduplázza a készülékek számát, így minden ároknál két iPad áll majd a régészek rendelkezésére.