Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Megújult a margitszigeti kolostor környezete

2010. szeptember 16. 18:38 MTI

Lezárult a margitszigeti dominikánus apácakolostor renoválási munkálatainak legújabb üteme - jelentette be a Főkert Nonprofit Zrt.. A felújítás ezen szakaszában a kolostor és királyi udvarhely nyugati részének és környezetének egyszerű, funkcionális átalakítása volt a cél. A zöldfelület terveit a Főkert Tervezési Stúdió készítette Szalkai Adrienne vezető tervező irányításával. A kert renoválásával és átalakításával Szent Margit személyiségét, nemesi származását és puritán életét igyekeztek kifejezésre juttatni.

<

Az udvar romjain lévő eredeti kapukra központi kereszt alakú, középen kiemelt lépcsőfokokkal ellátott szilárd burkolatot helyeztek, amelyek megfelelően illeszkednek a terephez. Az udvar jelenlegi szintje hatvan centiméter vastagságú földfeltöltés eredménye. Az eredeti szinten mészkőlapburkolatot tártak fel, és feltételezhető, hogy a teljes udvar, de az északi fele biztosan burkolt volt. A magasságkülönbség áthidalására szolgáló, a romok fölé emelkedő lépcsők alternatív ülőhelyként is szolgálnak.

A terület burkolatának, magassági viszonyainak kialakításakor figyelembe vették az akadálymentesítés előírásait, így az alkalmazott burkolatok minősége és felületképzése lehetővé teszi a kerekesszék használatát is. A megtartott fák alá egységes zöld szőnyeggé fejlődő gyeppótlót ültetnek, az így kialakuló tiszta szerkezetű kert hangulatát a hagymásokból kialakított, évszakonként változó rajzolatú motívumok hangolják majd át.

A sétányról a romegyütteshez vezető bejárathoz a romfal mellé stílusában illeszkedő információs tábla, az udvarra és környezetére pedig hulladékgyűjtők kerültek. A Főkert Tervezési Stúdió Kft. által megálmodott, és a Főkert Nonprofit Zrt. kivitelezésében elkészült nyugati udvar és környezetének felújításával a nagyközönség által jelenleg ismert domonkos kolostor teljes területe megújulva várhatja a látogatókat.

A Margit-szigeten álló Domonkos-rendi kolostor és királyi udvarhely romjai a Budai vár után a főváros második legnagyobb kiterjedésű összefüggő középkori építészeti emléke. IV. Béla (1206-1270) a tatárjárás idején fogadalmat tett arra, hogy amennyiben túlélik a pusztítást, születendő gyermekét az egyháznak ajánlja fel. Leánygyermeke, a halála után szentté avatott Margit (1242-1270) először a veszprémi kolostorba, majd a Szűz Mária tiszteletére felépített új margitszigeti domonkos apácakolostorba került, ahova tizenkét apácával 1252-ben költözött be.

Az apácakolostor mellett királyi házat is emeltek. A királylány életében a kolostor és a királyi udvarhely többször volt történelmi jelentőségű politikai esemény színhelye. IV. Béla fia, V. István is itt hunyt el. Az apácák véglegesen a török megszállás alatt hagyták el a kolostort, amely a török hódoltság óta romterületként látogatható. A romkert fő elemei a templom, Szent Margit sírja és az apácakolostor.

A maradványok közül az 1838-as árvíz során került felszínre Margit és V. István sírja, ettől kezdve kezdték el kutatni a kolostort régészeti ásatások során, amelyek megszakításokkal egészen napjainkig tartanak.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Megújult a margitszigeti kolostor környezete

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra