Egyiptomi papiruszt találtak egy ír mocsárban
2010. szeptember 8. 09:35
Ír régészek egy tőzeglápból előkerült ősi zsoltároskönyv borítóján egyiptomi papiruszdarabokra bukkantak – jelentette be hétfőn az Ír Nemzeti Múzeum.
Az 1200 éves kézirat az első kézzelfogható bizonyíték a korai ír kereszténység és a közel-keleti kopt egyház között fennállt kapcsolatot illetően. „Ez a felfedezés sok kérdést vet fel, s alapjaiban változtathat meg néhány teóriát az írországi kereszténység kezdeteivel kapcsolatban” – mondta Raghnall O Floinn, a múzeum gyűjteményének vezetője, aki szerint a "Faddan More Psalter" nevű kézirat a tíz legfontosabb ír régészeti lelet közé számítható.
A zsoltároskönyvet négy éve fedezték fel Tipperary megyében, Birrhez közel, de az analízist csak nemrég fejezték be. O Floinn szerint a díszített pergamen kézirat a 8. századból származik, azt viszont még homály fedi, hogy miként kerülhetett a lápba, amely a tőzeg kémiai tulajdonságai miatt évszázadokon át épségben meg tudta őrizni.
„Úgy tűnik, hogy a bőrkötés Egyiptomból származik, de azt még nem tudni, a papirusz vajon ezzel együtt érkezett, vagy esetleg később” – tette fel a kérdés O Floinn. A szakember elmondta, hogy a zsoltároskönyv bulvárlap méretű, a latin nyelven íródott oldalaknak pedig alig 15 százaléka maradt meg. A kéziratot minden bizonnyal egy kolostorban készítették, majd tették bőrkötésbe. A dublini múzeum tájékoztatása szerint a zsoltároskönyvet először jövőre mutatják be az érdeklődőknek.