Visszacsatolás: 1940
2010. augusztus 23. 09:01
AZ OSA Archívum 2010. augusztus 30-án kiállítást nyit a második bécsi döntés 70. évfordulója alkalmából. A tárlat célja, hogy bemutassa Észak-Erdély visszacsatolásának korabeli fogadtatását és visszhangját, magyar és román oldalon egyaránt, és felvillantsa az esemény hosszabb távú következményeit.
A második bécsi döntés alapvető következményekkel járt a két ország második világháborús részvételének alakulására, és mindmáig érzékeny, sok tekintetben feldolgozatlan traumákat hordoz mindkét nemzet emlékezetében. A tengelyhatalmak, elsősorban a hitleri Németország diktálta döntés során visszakerült Magyarországhoz egy mintegy 43 ezer km2 nagyságú terület, a Székelyföldet is magába foglaló ún. „Észak-Erdély”, a trianoni békeszerződésben Romániához csatolt egykori magyar területek kétötöde. "Dél-Erdély", mintegy 60 ezer km2 román terület maradt.
A kiállítás korabeli levéltári dokumentumok, sajtóanyag, magyar és román propagandaanyagok, privát visszaemlékezések és naplók, rádióadások, valamint korábban soha nem látott amatőr fényképek és filmek segítségével idézi fel azt, hogy a civilek hogyan élték meg a történelmi változásokat. A tárlat távolságot tart a nacionalista propagandától: a hivatalos propaganda és a föltámadó illúziók mögötti valóságos történéseket igyekszik megmutatni. A lelkesedés és az elkeseredés képei mellett tragikus momentumokat is, amelyek a visszacsatolás aktusát kísérték mindkét oldalon.
„Nem akarunk semmit sem elkendőzni vagy szépíteni. Célunk az, hogy a 70. évfordulón tárgyilagos, a történelmi emlékezetet mindkét oldalon torzító sérelmi attitűdöktől mentes rekonstrukcióval segítsük elő a múlttal való szembenézést, azoknak a traumáknak a feldolgozását, amelyek a magyar-román viszonyt mindmáig terhelik. A kiállítás ezért magyar és román történészek közös munkáján alapszik” – olvasható a tárlat bemutatójában.