Kanada és az 1956-os magyar menekülthullám
2010. július 30. 13:44
A kanadai kormány a nemzeti történelmi örökség részének nyilvánította az 1956-os forradalom magyar menekültjeinek Kanadába érkezését - közölte Kanada budapesti nagykövetsége.
A magyarok ezreinek Kanadába érkezése elősegítette a menekültek befogadására irányuló kanadai modell kialakítását, hozzájárult ahhoz, hogy a kanadaiak befogadóbbak legyenek a bevándorlókkal, valamint ez az esemény nyitotta meg a kapukat a más országokból érkező menekültek letelepedése előtt - idézi a közlemény Jim Prentice környezetvédelmi minisztert, aki a bejelentést tette.
A tájékoztatás szerint a kormány döntése tükrözi az esemény kanadai történelemben játszott szerepének fontosságát, valamint jelentőségét az észak-amerikai állam bevándorlási politikájának alakulásában. Kanada több mint 37.500 magyar menekültet fogadott be az ország 1956-os szovjet megszállása után. Népességszámához viszonyítva egyetlen másik ország sem adott otthont ilyen nagy létszámú magyar menekültcsoportnak - hangsúlyozza a közlemény.
A dokumentum arra is kitért, hogy a magyar menekültek többsége fiatalon, magas képesítéssel érkezett Kanadába; képzettségüket kamatoztatva hozzájárultak az ország gazdasági fejlődéséhez, illetve a kanadai társadalom sokszínűségéhez. A kanadai állam több ízben megemlékezett már az 1956-os forradalom után az országba érkező magyar menekültek szerepéről, így 2008-as budapesti látogatásakor Kanada főkormányzója felavatta a Városligetben elhelyezett kanadai-magyar emlékkövet, amely a magyar bevándorlóknak állít emléket.