Hazatért a barokk freskó Mosonmagyaróvárra
2010. május 19. 15:32 MTI
A múzeumi világnapon mutatták be a közönségnek azt a 18. századi barokk freskót, amely korábban a mosoni templombelsőt díszítette. Az alkotás hosszú idő után került vissza ismét a Lajta-parti városba, s mostantól a Hansági Múzeum állandó kiállítását gazdagítja.
A freskó kalandos történetéről Szkok Iván festőművész-restaurátor és Szentkuti Károly múzeumigazgató szólt a nagy érdeklődéssel kísért bemutatón. A hallgatóság megtudhatta, hogy a festőművész másfél évtizeddel ezelőtt restaurálta a mosoni templomot, akkor bukkant az alkotásra, amelyet speciális technikával vett le a falról.
A falkép öt részből áll, a két nagy felületű részlet Nepomuki Szent János és Szent Gotthárd megdicsőülését ábrázolja, a kisebb részletek angyalokat és más mellékalakokat jelenítenek meg. A freskó alkotójának neve ismeretlen, mint ahogy készítésének dátuma sem tudható pontosan.
A templom 1938-as felújításakor a freskókra ráfestettek, a barokk falkép akkor tűnt el, majd az 1990-es években végzett restauráláskor került elő. Akkor választotta le a falról és helyezte vászonra az alkotást Szkok Iván. A művész a falképet megkapta a plébániától, s egészen mostanáig őrizte. A közelmúltban örökös letétbe adta a mosonmagyaróvári Hansági Múzeumnak.