Könyvfesztiválra érkezik a klíma kultúrtörténete
2010. április 22. 09:26
A klíma manapság közszájon forgó téma, és mostanában a szokottnál is több jóslat kering arról, hogy miként fog alakulni. De vajon mit tudunk a klíma 500 vagy 5000 ezer évvel ezelőtti ingadozásairól? És honnét tudhatunk bármit is az éghajlat történetéről? És végül: hogyan hatottak a klímaingadozások az emberre, a közérzetére és a gondolkodására?
Wolfgang Behringer, a Saar-vidéki Egyetem történészprofesszora könyve elején felvértez bennünket azokkal a természettudományos ismeretekkel, amelyekre a témához szükségünk lehet.
Beavat a klíma alakulásának történeti kutatásába; megmutatja, mi az, amit ma teljes bizonyossággal tudhatunk, milyen klímaingadozások voltak, és azok mennyiben hátráltatták vagy segítették a Homo sapiens fejlődését. Az emberi fejlődés történetén végigmenve a középkortól kezdve még alaposabban feltárja, hogyan függött össze a klíma alakulása és a kultúra fejlődése, hogyan léptek a kis jégkorszak alatti bűnbakkeresés helyébe a felvilágosodás és a műszaki forradalom vívmányai.
Behringer izgalmas könyve plasztikusan mutatja be az olvasónak, hogy elődeinknek milyen nehézségekkel kellett szembenézniük, és azt is, hogy néha milyen rendkívül kellemes időjárási körülmények között éltek, például a Római Birodalom virágkorával egybeeső klímaoptimum vagy a fejlett középkori meleg időszak alatt, amikor egyébként Magyarországon az Árpád-házi királyok uralkodtak.
A könyv eligazít napjaink klímakutatásról, környezetvédelemről, károsanyag-kibocsátásról és új energiaforrások használatáról szóló, nemegyszer politikai színezetű vitáiban. A történeti áttekintés alapos érvrendszerrel szolgál ahhoz, hogy miként viszonyuljunk a felmelegedéshez, hozzásegít, hogy merjünk szembenézni korunk nagy kihívásával, a klímaváltozással.