Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Őskori dombokat kutattak a Dél-Alföldön

2010. április 6. 15:46

A magyar-amerikai Körös Regionális Régészeti Program újabb kutatásai március közepétől mintegy egy hónapon keresztül zajlottak a Békés megyei Szeghalom határában - számolt be róla a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat (KÖSZ).

<

A William A. Parkinson (Field Museum, Chicago) és Gyucha Attila (KÖSZ, Dél-Alföldi Regionális Iroda) által életre hívott tudományos projekt 2000-ben vette kezdetét, és első fázisában a késő neolitikum és kora rézkor közötti átmeneti időszak változásainak kutatását, valamint az Alföld kora rézkori településeinek vizsgálatát tűzte ki céljául. A Vésztő- és Körösladány-Bikeriben 2006-ig folytatott, kiemelkedő jelentőségű feltárások monografikus összefoglalásának megjelenése a közeljövőben várható.

A Körös Regionális Régészeti Program az elkövetkező három évben az alföldi újkőkori tellek kialakulásának folyamatát és annak okait, valamint a tellek közvetlen és tágabb környezetében egykoron létrejött települések közötti időrendi, strukturális és funkcionális kapcsolatokat kívánja górcső alá vonni. A projekt magyar, amerikai, kanadai, svéd és görög kutatók bevonásával a - régészeti szakirodalomban mintegy egy évszázada ismert - szeghalmi Kovácshalom a középső neolitikum végén alapított, a késő neolitikum első szakaszában is lakott telljét övező településrendszer kutatásán keresztül igyekszik vizsgálni a kérdéskört.

A résztvevők az elmúlt hetek során a tellen, illetve az azt övező település(ek) térségében mintegy 1000, 10x10 méteres egység területén végezték el a felszíni leletek szisztematikus gyűjtését, amellyel képet kívántak kapni a mintegy 7000 éves település belső szerveződésére vonatkozóan. Az ezzel egyidőben zajló magnetométeres felmérésekkel közel 9 hektárnyi terület átvizsgálására került sor.

Az elsődleges eredmények fontos adatokat szolgáltattak a településszerkezetről, valamint az egyes telepobjektumok helyét és szerkezeti jellemzőit illetően. Mindezen vizsgálatokat kiegészítette egy közel 70 hektáros területre kiterjedő, rendkívüli pontosságú, a megtelepedést befolyásoló környezeti sajátosságok analízisét szolgáló terepmodell megalkotása, valamint a településhasználat rekonstrukcióját célzó talajkémiai vizsgálatok.

Az ez évi eredmények feldolgozását követően a jövő évtől kezdődően a felmért településszerkezet kialakulásának és változásainak, valamint az egyes elkülöníthető településrészek funkcionális jellemzőinek kutatásai, illetve a kovácshalmi tell rétegsorának, és az egyes elkülönített teleprészek kronológiai összefüggései vizsgálatának céljából – a felszíni gyűjtések, magnetométeres és talajkémiai vizsgálatok folytatása mellett – ásatások is kezdődnek.

A cikk a KÖSZ oldalán

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Őskori dombokat kutattak a Dél-Alföldön

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra