Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kőkori településeket veszélyeztetnek a szélfarmok

2010. március 26. 09:22

Az Északi-tenger partjain hatalmas szélfarmot létesítő energiacégek egy korábban nem gondolt problémával szembesültek: a több ezer évvel ezelőtt elsüllyedt kőkori települések régészeti leleteinek védelmével.

<

Az Északi-tenger déli részén, Nagy-Britanniát Európával összekötő Doggerland a hajózásra veszélyes részről, a Dogger-pad nevű morénáról kapta a nevét. A mezolitikum korában élő emberek nem csupán átjárónak használták ezt a vidéket, hanem hosszabb ideig is itt tartózkodtak mindaddig, amíg 8000 évvel ezelőtt az utolsó jégkorszak végén bekövetkező olvadás végleg el nem szakította a Brit-szigetet a szárazföldtől.

A területen most komoly fejlesztésbe fogtak az energiacégek, akik a tengerparti, 18-63 méter mély vizekre 2020-ig hatalmas szélfarmokat építenének. A régészet azonban komplikálja mindezt, így a szakemberek most olyan megoldást keresnek, hogy a beruházást ne kelljen a londoni projektekhez hasonlóan évekre, sőt akár mindörökre elhalasztani.

Egy most rendezett konferencián is ezt a kérdést vitatták meg, ugyanis a megújuló energiaforrások fontos részét képezik a klímaproblémának, és Európában több helyen is hasonló erőművekkel váltanák ki a hagyományos, fosszilis energiaforrásokat.

A régészek mindezek ellenére vészharangot kongatnak, ami érthető is, hiszen Doggerland területe aranybánya lehet a kutatók számára, ráadásul ott az esetlegesen előkerülő leleteken kívül soha nem végeztek szisztematikus vizsgálatokat.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Kőkori településeket veszélyeztetnek a szélfarmok

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra