Virtuális élménytér épül Aquincumban
2010. március 16. 16:16 Régészet Budapesten
300 millió forintos Európai Uniós támogatással turizmusfejlesztési beruházás kezdődik Aquincumi Múzeum területén Pannonia Provincia Program (PPP) címmel, 2010 áprilisában. A Budapesti Történeti Múzeumhoz tartozó intézmény fejlesztésének külön aktualitását az adja, hogy a közelmúltban Világörökségi jelölés listájára került a római határvonal, a limes magyarországi szakasza, melynek legjelentősebb városa a tartományi székhely, Aquincum volt.
Múltbeli jelentőségének és különleges látnivalóinak köszönhetően az ókori város emlékeit bemutató Aquincumi Múzeum központi szerepet játszhat a leendő kulturális Világörökség turisztikai szolgáltatásainak területén.
„A főváros történetét bemutató intézményi együttes vezetőjeként nagy büszkeséggel töltött el, amikor a római kori védvonal világörökségi jelölését előkészítő Kulturális Örökségvédelmi Hivatal felkínálta ezt a lehetőséget a múzeum számára” - tájékoztatott Dr. Bodó Sándor, a Budapesti Történeti Múzeum főigazgatója. „Ehhez azonban szükségessé vált a turisztikai vonzerő fejlesztése, melynek megvalósítását a Közép-Magyarországi Operatív Program keretében most elnyert támogatás biztosítja.”
„A Pannonia Provincia Program lehetőséget nyújt arra, hogy a tudományosan hiteles ismeretterjesztést, a legmodernebb eszközökkel tegyük minél élményszerűbbé" - tette hozzá Dr. Zsidi Paula, az Aquincumi Múzeum igazgatója.
A projekt ötvözi az antik elemeket a „high-tech” bemutatással. Az infrastrukturális hátteret a római városfal vonalát követő „Fogadófal” és információs központ, egy római lakóépület, a „Festőház” újraépítése, rekonstrukciója, valamint a „Római játszótér” kialakítása biztosítja. Elkészül továbbá a „Virtuális élménytér”, ahol a csúcstechnika eszközeit használva ismerkedhetnek meg a látogatók egyedi, ókori témájú interaktív virtuális játékokkal.
A fejlesztés ugyanakkor nem zavarja a kiállítások és az évszázados romkert romantikus hangulatát, hiszen sokakat éppen a romok felfedezésének élménye vonz a területre. Az új igényeket is kielégítő fejlesztés, - tiszteletben tartva a hagyományos múzeumi funkciókat - a déli városfal mentén, korábban a látogatók elől nagyrészt elzárt területen valósul meg.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által megítélt 300 milló forint mellett a főváros 33 millió forinttal segíti a programot, mely a helynek megfelelően a régészeti feltárások előkészítését követően az ásatásokkal kezdődik el április hónapban. A régészeti kutatások eredményeit is felhasználva készül el a kiviteli terv, majd a közbeszerzés lebonyolítása után indul a kivitelezés. Természetesen az adminisztratív munkák alatt is folyik a szakmai háttérmunka: az ásatások eredményeinek értékelése, a római lakóház berendezésének összeállítása az eredeti leletek nyomán, valamint a virtuális játékok szakmai programjának véglegesítése.
Az Aquincumi Múzeum PPP programjában hiteles forrásokon nyugvó, élményszerű, új látványosságok valósulnak meg, amelyek 2011. július 1-től várják majd a látogatókat.