A Csendes-óceánban keresték a szovjet atomrakétákat
2010. február 17. 11:04
Az Egyesült Államok kormányzata végre beismerte: egy titkos küldetés során 1974-ben kiemelték egy elsüllyedt szovjet tengeralattjáró maradványait. A most közzétett jelentés évtizedes titkolózásoknak és gyanúsítgatásoknak vetett véget.
A nyilatkozat 30 évnyi hallgatásnak vetett véget, így végre megismerhetővé vált a hidegháború egyik legtitkosabb és leginkább kényes projektje. Mindez azért is érdekes, mert a CIA eddig minden alkalommal letagadta, hogy létezett volna az 1974-es Azori projekt, amelynek során egy korábbi katasztrófa felkutatása segített volna a hidegháborús fegyverversenyben. A K-129-es szovjet tengeralattjáró 1968-ban süllyedt el Hawaiitól északnyugatra, korábban ismeretlen körülmények között. Három ballisztikus, nukleáris robbanófejjel ellátott rakétát szállítottak.
A Szabad Információáramlási Törvény hatálya alatt azonban a Központi Hírszerzés végre beismerte az akciót. Az ezzel kapcsolatos 1985-ös jelentésben a CIA bemutatta, hogy Nixon elnök például ellenszegült a vezérkar katonai tanácsadóinak, annak reményében, hogy fontos hírszerzési információkhoz juthatnak hozzá a K-129-en szállított nukleáris robbanófejekkel kapcsolatban.
A merülés nagyon nehéz volt: ötezer méteres mélységbe kellett lemenni, és a dokumentumok szerint Howard Hughes gyáriparos cége nagyjából másfél milliárd fontnak megfelelő összeget áldozott minderre. A projektet a növekvő költségek miatt aztán nem sokkal később majdnem jegelték, emellett attól is tartottak, hogy mindez árthat a szovjet-amerikai kapcsolatoknak is.
A tengeralattjáró egy részét végül felszínre hozta a Hughes Glomar Explorer, amelyet hivatalosan mélytengeri bányászatra használtak. A papírokból az is kiderül, hogy a szovjetek még így is gyanakodtak, és szinte mindvégig követték a hajót. Az amerikaiak attól tartottak, hogy lerohanják őket, ezért a helikopter leszállóhelyére ládákat pakoltak.
Bár a rakományról nincs információ az iratokban, a történészek és újságírók meg vannak győződve arról, hogy szigorúan védett rakományt ennek ellenére nem sikerült megkaparintani. A kutatás hozadéka így a mélytengeri felfedezések és módszerek egy újabb eszközzel való bővítése lett.
A titkosítás alól feloldott jelentés, és annak részletes elemzése