Koponyalékelés, tüdőbaj és harci sebek
2009. november 16. 09:47 MTI
Minden jel szerint túlélte az agyműtétet az a fiatal nő, aki i.sz. 800 körül eset át a beavatkozáson Írországban, a mai Donegal környékén.
Donegalban útépítés során bukkantak arra a középkori temetőre, ahová a 7-9. századtól egészen a 16. századig temetkeztek. Az itt feltárt 1300 férfi, nő és gyermek földi maradványai alapján a tudósok megismerhetik, hogy a térség lakosai milyen betegségekben szenvedtek a középkorban.
Bár a csontmaradványok vizsgálata még csak az elején tart, az antropológusok már megállapították, hogy a helyi közösség tagjai közül voltak, akik tuberkulózisban szenvedtek, s előfordultak daganatos megbetegedések is. Jó néhányan erőszakos halált haltak, legalábbis erről tanúskodnak a koponyájukra mért kardvágások. Három kamasz csontjain is fegyver okozta sérülés látható, aminek alapján meg lehet becsülni, hogy körülbelül hány éves korban találták elég érettnek a fiatalokat a fegyverforgatásra.
Sok olyan csontkárosodást találtak, amelyek fertőzésnek tudhatók be. Fiatal gyermekek maradványai arról tanúskodnak, hogy C-vitamin hiánya miatt skorbutban betegedtek meg. A kicsik közül sokan vashiányos anémiában (vérszegénységben) szenvedtek. A skorbut és a vérszegénység viszont a korabeli étrend hiányosságairól árulkodik. Egy fiatal nő agyműtét miatt koponyalékelésen esett át: a csont a seb helyén növekedésnek indult, vagyis a beteg túlélte a műtétet. A legérdekesebb lelet pedig egy fiatal férfié, aki összenőtt alsó végtagokkal született.