Ideges napokat hozott a berlini fal lebontása
2009. november 12. 12:31
A 20 évvel ezelőtti események a világ nagyhatalmainak vezetőit a legfőképp csak idegesítették, és a legtöbben tartottak a német egység megvalósulásától is - derül ki az amerikai Nemzetbiztonsági Archívum múlt héten az interneten is közzétett, korábban szigorúan titkos dokumentumaiból.
Az egyik ilyen dokumentum szerint 1989. november 9-én a Szolidaritás hőse, és a dominófalat is lebontó Lech Walesa arról beszélt Helmut Kohlnak, hogy az NDK politikája túl gyorsan változik, és amikor a fal leomlik majd, Kohl és a többiek minden figyelmüket a keletnémetek megsegítésére fordítják majd, és a szegény lengyeleket magukra hagyják majd. Erre azonban alig pár órával később sor is került: Kohl Schabowski nyilatkozata hírére lemondta varsói programjait, és visszarepült Németországba.
Az egyik irat szerint Thatcher Gorbacsovnak beszélt arról, hogy Nagy-Britanniának nem érdeke a fal lebontása és a német egység megvalósítása. Csernyajev ekkor arra intette Gorbacsovot, hogy bár Thatcher ígérete szépnek tűnik, a megoldást csak a szovjetektől várta, és ő szavakon kívül nem tett volna mást ennek érdekében.
Szintén egy másik dokumentumban arról olvashatunk, hogy Zbigniew Brzezinski amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó arról tájékoztatta Alekszandr Jakovlevet, a szovjet politbüro tagját, hogy szívesen vennék, ha Magyar- és Lengyelország a Varsói Szerződés részese maradna. Szerinte nem kéne feloszlatni a katonai szerződést, mert nem lehet tudni, mi történik ha megszűnik az NDK. „Egy egyesült és erős Németország jön létre, amely egyik ország érdekeivel sem egyezik” - vélte.
A most közzétett, a legtöbb esetben angol nyelvű dokumentumok a hamarosan megjelenő, "Masterpieces of History": The Peaceful End of the Cold War in Europe, 1989 című könyvben is olvashatók lesznek majd.
További részletek