Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A brit hírszerzés legnagyobb baklövése

2009. november 4. 11:17 The Guardian

A második világháborúban a brit hírszerzés az olasz kapituláció után arra utasította a félszigeten raboskodó hadifoglyokat, hogy maradjanak táboraikban, és várják meg a szövetséges csapatokat - derült ki egy új könyvből. A tragédiába torkolló akciónak a mai napig nincs felelőse.

<

A brit hadügyminisztérium szigorúan titkos, MI9 kódnevű részlegét 1940-ben Norman Crockatt, a Londoni Értéktőzsde egykori feje hozta létre – olvasható a sokáig szigorúan titkos dokumentumok alapján nemrég megjelent Where the Hell Have You Been? című könyvben. A buckinghamshire-i Wilton Parkban felállított szervezet legfőbb célja az ellenséges vonalak mögött rekedt szövetséges katonák segítése volt.

1943 nyarának elején az MI9 arra a következtetésre jutott, hogy Olaszország végleg kiszállt a háborúból és ezért arra utasították a 80 ezer hadifoglyot, hogy táboraikban várják meg a szövetségesek érkezését. A döntés praktikus okokból született – áll a könyvben, hiszen több ezer fogoly egyszeri szökésével nem tudtak volna mit kezdeni. Az üzenetet a BBC The Radio Padre című adásában továbbították, amely szerdánként, este hétkor nyújtott lelki vigaszt a hallgatóknak. Az MI9 annak ellenére sugározta az üzenetet, hogy a német csapatok már az országban voltak.

Az akcióról a könyv szerint sem a brit kormányzat, sem Churchill nem tudott: Churchill ugyanis egész másként döntött volna, hiszen ő az összes brit fogoly azonnali elengedését tartotta volna elfogadhatónak. Ezt a nemzetközi egyezmények is rögzítették, így a kapituláló olasz kormányzat is a rabok elengedésére utasította a hadsereget. A táborok őrzését azonban a brit tisztek vették át, és a kapuk továbbra is zárva maradtak.

A német hadseregre így már csak a begyűjtés feladata várt: alig 24 órával később közel 50 ezer szövetséges hadifoglyot vittek marhavagonokon a sokkal rosszabb körülmények közötti német- és lengyelországi táborokba (a többi 30 ezer fogoly sorsa a mai napig rejtély). Az út során, illetve a szökések és a következő telek folyamán 11 ezernél is több szövetséges hadifogoly halt meg.

A háború után aztán több család is megpróbálta beperelni az MI9-t, ám a hivatalos utasításoknak, parancsoknak addigra már nyoma veszett, így azt, hogy ki a felelős a brit hírszerzés legnagyobb második világháborús baklövéséért, a mai napig nem tudni.

Where the Hell Have You Been? by Tom Carver, published by Short Books, £16.99

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A brit hírszerzés legnagyobb baklövése

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra