A Párthus Birodalom egykori városát fedezték fel Iránban
2009. október 15. 14:55 MTI
Az ókori Párthus Birodalom eleddig ismeretlen városát fedezték fel Irán északi részén Horászán-tartományban.
Parthia az indoiráni népek közé tartozó párthusok birodalma volt az i.e. 3. századtól az i.sz. 3. századig. A Kaszpi-tengertől délkeletre, a Kopet Dag hegyei és a Daste-Kavir-sivatag határolták. A mai Örményország, Irak, Irán, Grúzia, Kelet-Törökország, Kelet-Szíria, Türkmenisztán, Afganisztán, Tádzsikisztán, Pakisztán, Kuvait, a Perzsa-öböl, Szaúd-Arábia partvidéke, Bahrein, Katar, Libanon, Izrael, Palesztina és az Egyesült Arab Emírségek területén feküdt.
Mivel Parthián haladt át a Selyemút északi ága, a pártusok jelentős szerepet játszottak a kelet-nyugati, valamint az északi nomádok és a Mezopotámia közötti kereskedelemben.
Az erődített várost az i.e. 3. évszázadban emelték. A településnek trapezoid alakja volt, s területe 395 ezer négyzetmétert tett ki. A másfél hónapos ásatások során az iráni régészek azonosították az erődítményhez tartozó létesítményeket, s az épületmaradványok alapján arra a következtetésre jutottak, hogy alapítása előtt a várost gondosan megtervezték. A levél- és állatmotívumokat ábrázoló kifinomult stukkódíszek viszont arról tanúskodnak, hogy rangos településről van szó, amelyben palotákat, s szentélyeket is emeltek.
Rengeteg kerámialeletre bukkantak a régészek, akik egyebek mellett korsókat, kancsókat, s különféle konyhai edényeket is találtak. A jelek szerint a várost az i.sz. 3. században hagyták el lakói, akkor, amikor összeomlott a párthusok birodalma.