Katonai táborok álltak a Borostyánút mellett
2009. szeptember 18. 13:37 MTI
Rendkívüli leletekre bukkantak be osztrák régészek Burgenland középső részén, az egykori Borostyánút mellett folyó ásatásaikon.
Három katonai tábort fedeztek fel a valamikori kereskedelmi útvonal mellett, Locsmánd (Lutzmannsburg) közelében. Ez az első ilyen lelőhely, amit Burgenlandban és térségében találtak - mondták az Osztrák Régészeti Intézet szakemberei egy csütörtöki sajtótájékoztatón.
A magyar és szlovák régészekkel közösen végzett locsmándi kutatás nem csak számos - mintegy nyolcvan - leletet hozott napvilágra, de új felismerést is eredményezett. Eddig néhány szórványos jeltől eltekintve nem volt jele annak, hogy a római hadsereg több száz éven át jelen volt a Borostyánútnak ezen a szakaszán - magyarázták. A hadsereg eddig ismeretlen feladatára derült fény: a katonák az utat és az azon zajló áruforgalmat őrizték.
A táborokat és a közelükben még korábban talált települést az időszámítás utáni első évszázadtól a negyedikig lakták. A kor eszközeivel mérve egynapi távolságra, vagyis mintegy 25 kilométerre találhatók Soprontól (római kori nevén: Scarbantia) és Szombathelytől (Savaria). A több mint húsz hektáron elterülő lelőhelyet csak részben ásták ki, ehelyett röntgen- és radarkészülékekkel dolgoztak.