Régészek a kóser-kód nyomában
2009. szeptember 11. 09:10 National Geographic News
Elsőre egy törött bögrének tűnt az a 2000 éves, Jeruzsálemben felfedezett lelet, amelyen a szakemberek csak a gondos tisztítások után fedeztek fel tíz sornyi, titokzatos, egyelőre megfejthetetlen szöveget.
Shimon Gibson, az Észak-karolinai Egyetem régésze szerint a hasonló tárgyak mindennaposak voltak a kor zsidó háztartásaiban. Ez a darab azonban különleges: írást most első alkalommal fedeztek fel egy használati tárgyon. A kutatók így most abban reménykednek, hogy a szöveg megfejtése segíthet megérteni Jézus korának vallásos hétköznapjait.
A régészek az edényt idén nyáron egy rituális medence közelében fedezték fel. Az ásatások Heródes palotájának lakórészében folynak, és a kupa a környező leletek alapján i.e. 37 és i.sz. 70, a római pusztítás előtt készülhetett. A feltárás során több érdekességet is találtak, így a város i.e. 970 és 1099, azaz Salamon uralma, és az első keresztes hadjárat közötti épületeinek maradványait is felfedezték.
A három töredékben kiásott edény a felirattól eltekintve teljesen átlagosnak számít, hiszen a hasonló kőkupák a korban népszerűnek számítottak. A szakemberek szerint lehetséges, hogy a kóser étkezési szabályok megszegése miatt törhették össze. Azt azonban még ők sem tudják, hogy a valószínűleg Jeruzsálemben készített tárgyat mire használhatták: inni ugyanis borzalmas lehetett egy ilyen kupából. Gibson szerint így valószínűleg rituális kézmosásra szolgálhatott.
Az edény felirata egyelőre megfejthetetlen: a rajta lévő szöveg a héber és az arámi keverékének tűnik, amelyet valamilyen módszerrel titkosíthattak. A kutatók most a tárgyról készített fotókat világszerte elküldték a kor szakértőinek, azt remélve, hogy valaki rájön megoldásra. Éppen ezért az írásos részről készített képek nagyfelbontású változata hamarosan az interneten is elérhető lesz majd.